• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kriz dev firmalarla çözülecek

Kriz dev firmalarla çözülecek

03.08.2018, 23:11

TOBB ile ABD Ticaret Odası tarafından düzenlenen Türkiye- ABD İktisadi İlişkileri İstişare toplantısı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında gerçekleşti. Apple, Boeing, IBM, Microsoft gibi firmaların da aralarında bulunduğu yaklaşık 30 ABD şirketinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Toplantıya Pekcan'ın yanı sıra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye'de yatırımı bulunan ABD'li firmaların temsilcileri katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantıda Bakan Pekcan, ABD'li firmalara önemli mesajlar verdi. Türkiye hakkındaki haksız eleştirilere dikkat çeken Pekcan, "Ülkemizle iş yapan Amerikalı firmalarımız Türkiye hakkında doğru algının yerleşmesine destek olmalı. Ülkemiz çağdaş bir hukuk devleti geleneğine sahip. Güçlü demokrasi kültürü ve hızlı ekonomik büyüme ve kalkınma ivmesini sürdürecek" vurgusu yaptı. Türkiye'nin her zaman işbirliği ve istikrardan yana olduğunun altını çizen Pekcan, "Ekonomik temeli olmayan konjonktürel krizlerin Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik işbirliğinin önüne geçmesine müsaade edilmemesi gerekiyor. Türkiye ve ABD arasında ekonomik bir sorun var gibi göstermek, her iki ülkenin üreticisine, tüketicisine ve ekonomisine zarar verir" diye konuştu.

GÜÇLENEREK SÜRECEK

Yeni dönemde Türkiye'nin daha fazla katma değer odaklı ve teknolojiye dayalı dönüşümden geçeceğini aktaran Pekcan, "Bu dönüşüm sürecinde ABD'li firmalar ve ABD sermayesi önemli roller üstlenebilir. İki ülke arasındaki ortaklığın güçlenerek sürmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.

Kriz dev firmalarla çözülecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN