• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sosyal güvenlikte 20 dev adım

Sosyal güvenlikte 20 dev adım

06.08.2018, 23:13

Açıklanan , çalışma ve alanında da devrim niteliğinde adımlar içeriyor. Yapılacak düzenlemeler, iş arayan gençlerden emeklilere, esnaftan şehit yakını ve gazilere, kadın çalışanlardan er ailelerine her kesimden vatandaşın yüzünü güldürecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 Günlük İcraat Programı ile çalışma ve sosyal güvenlik alanında da önemli adımlar atılıyor. Bu sürede atılacak adımlarla işsizlik sigortasında işsizin elini güçlendirirken, "İş'te Anne Projesi" ile de kadın istihdamı desteklenecek. Programda milyonlarca vatandaşı ilgilendiren 20 önemli başlık şöyle:

BAĞ-KUR'LUYA PRİM KOLAYLIĞI:​ Bağ-Kur'lu sigortalıların sosyal güvenlik primlerinde ödeme kolaylığı sağlanarak sağlık hizmetlerine erişimleri daha rahat hale getirilecek.

SOSYAL HİZMETLER GÜÇLENECEK: Vatandaşların ihtiyaçları yerinde tespit edilecek. Ziyaret edilen hane sayısı 526 binden 826 bine çıkarılacak.
Sosyal hizmet merkezi sayısı 313'e çıkacak.

ŞEHİT YAKIN LARI, GAZİLERE KORUMA: Şehit yakını ve gazilere çıkarılan SGK borçları terkin edilecek. Er ve erbaşların eş, çocuk, ana ve babaları da sağlık hizmetlerinden faydalanacak.

HASTA VE İŞLEM TAKİBİ: Hasta ve işlem takibi, görüntü ve tetkik paylaşımları, elektronik ortamda yapılacak. Vatandaşların gereksiz radyasyon almasının önüne geçilecek.

NİTELİKLİ İŞGÜCÜ PROGRAMLARI: Nitelikli işgücü yetiştirilmesine yönelik programlardan yararlananların sayısı yüzde 51 artırılarak, 375 bine çıkarılacak.

SOSYAL DESTEKLER ARTACAK: Sosyal ve ekonomik destek hizmet modelinden yararlandırılan çocuk sayısı artacak. Bu kapsamda 23 ilde gerçekleştirilen hizmet, 81 ile yaygınlaştırılacak.

ENGELLİ SAĞLIK RAPORLARI: Engelli Sağlık Kurulu raporları nedeniyle yaşanan sorunlar giderilecek. Hak edilen sosyal desteğe daha etkin ulaşım sağlanacak.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ESN ETİLİYOR: İşsizlik ödeneğinde hak kazanma şartları esnetilecek. İlave 12 bin 500 kişinin daha işsizlik ödeneğinden yararlanması sağlanacak.

BİLİŞİME KUPON MODELİ: Bilişim sektöründe "Mesleki Eğitimde Kupon Sistemi" hayata geçirilecek. Dijital dönüşüme yönelik nitelikli işgücü için geleceğin mesleklerinde (siber güvenlik, kodlama, bulut teknolojisi gibi) gençlere yönelik mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları düzenlenecek.

"İŞE İLK ADIM" PROJESİ : Üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasası ile tanıştırılması için 5 bin genç "İşe İlk Adım Projesi"'nden yararlandırılacak.

HİZMETE ERİŞİM KOLAYLAŞACAK: Elektronik ortamda sunulan sosyal güvenlik hizmetlerinin sayısı artırılarak hizmetlere erişim kolaylaştırılacak.

USTALARDAN ÇIRAKLARA PROGRAMI: "Ustalardan Çıraklara Geleneksel Meslek Mirasımız" programından yararlananların sayısı 4 binden 6 bin kişiye çıkacak.

DEZAVANTAJLI GRUPLARA DESTEK: Kadın, genç ve engellilerin daha fazla istihdama katılması içi 1 milyar 84 milyon ilave destek sağlanacak.

SENDİKALAŞMA ORANI ARTACAK: İşçi ve kamu görevlilerinin toplam genel sendikalaşma oranı yüzde 20.8'den yüzde 21.3'e çıkarılacak.

KRONİK HAS TALARIN FATURASI DEVLETTEN: Ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçları karşılanacak.

KADIN KOOPERATİFLERİ GÜÇLENDİRİLECEK: Kadın kooperatifleri güçlendirilerek, sürdürülebilirlikleri sağlanacak.

SOSYAL YARDIM VERİ TABANI Sosyal yardımlarda mükerrerliğin tamamen ortadan kaldırılması amacıyla sosyal yardım alanında hizmet veren kamu kurumları ve yerel yönetimler ile veri tabanlarının entegrasyonu güçlendirilecek.

HAZAL ATEŞ

Sosyal güvenlikte 20 dev adım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN