• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Üçüncü nükleeri Çinlilerle yapacağız’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, üçüncü için yer tespit çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirterek, “Üçüncü nükleer santralı Trakya’da düşünüyoruz, burada Çinlilerle ilerleyeceğiz” diye konuştu

‘Üçüncü nükleeri Çinlilerle yapacağız’

09.08.2018, 00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 5 yıldır Türkiye'nin sismik gemisinin Akdeniz'de çalıştığını aktararak, alınan verilerin çok değerli olduğunu, bölgede ilk derin deniz ve sığ deniz sondajının bu yıl başlayacağını tekrarladı. Dönmez, "Sondaj gemimiz Antalya'da. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde ilk sondaja başlayacak. Adını Fatih koymuştuk. Biz bu gemimizle Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon rezervlerimizin fetihlerini bekliyoruz açıkçası, ümitliyiz. Doğu Akdeniz'deki komşu ülkelerin birçoğu doğalgaza eriştiler. Bizim verilerimiz de son derece iyi ve olumlu. İlk sondajımızı Türk ekonomik bölgesi içerisinde, Antalya açıklarında yapacağız. Diğeri de Mersin açıklarında olacak. Oyunun kaderini değiştirecek hamle, doğalgaz veya petrolü karada veya denizde nerede varsa arayıp bulmak istiyoruz" dedi.

İHTİYAÇ OLAN YERDE

Bakan Dönmez, nükleer enerjide de üçüncü santral için yer tespit çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirterek, "Tabii bu konuda çok sayıda kriter söz konusu, hepsini tek tek inceliyoruz. Ancak elektrik ihtiyacının fazla olduğu sanayi bölgelerine yakınlığı dikkate alındığında, üçüncü nükleer santralı Trakya'da yapmayı düşünüyoruz, burada Çinlilerle ilerleyeceğiz" diye konuştu.

ALİAĞA'DA FABRİKA

Rüzgar enerjisinde kule ve kanat gibi bazı yerli ekipmanları yaparken asıl jeneratörün üretildiği aksamı Türkiye'de yapabilir hale geldiğimizi vurgulayan Bakan Dönmez, "Dünya markası bir üretici de bir yatırım yapıyor. Onlar da İzmir Aliağa'da fabrikayı kuracaklar. Ancak bunlar yetmez.
Yenilenebilir enerjide yeni yatırımlar ve ihaleler sürecek" dedi.

TÜRK AKIMI TAM GAZ

Rusya'dan Karadeniz üzerinden Türkiye'ye uzanan Türk Akımı projesi ile ilgili de bilgi veren Dönmez, "Aslında denizdeki yapı çalışmaları bitti, çok hızla da ilerlediler. Oradaki çalışmaları Gazprom kendisi yapıyor, denizin altından 930 km, yani Rusya'nın Karadeniz sahilinden bizim Kırklareli Vize Kıyıköy'e kadar 930 kilometrelik birinci hattı inşa ettiler, şimdi karadaki çalışmaları var. Biliyorsunuz Türk Akımı 2 hattan oluşuyor. İkinci hatta deniz altındaki çalışmalarını devam ettiriyorlar, neredeyse yüzde 50'si bitti. Gazprom'un bize verdiği 31.12.2019 tarihinde, bu gazı Karadeniz altından Türkiye'ye getireceğiz" dedi.

‘Üçüncü nükleeri Çinlilerle yapacağız’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA