• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ne iş dünyasından tam destek

Yeni Ekonomi Modeli’ne iş dünyasından tam destek

11.08.2018, 23:09

Hazine ve Albayrak’ın açıkladığı ’nin belirsizlikleri ve riskleri en aza indireceğini vurgulayan İzmirli iş adamları “Ülkemiz yeni yol haritasıyla bu süreçten 2023’e kadar çok daha güçlenerek çıkacaktır” görüşünü dile getirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın önceki gün açıkladığı "Yeni Ekonomik Model"e İzmir iş dünyasından da tam destek geldi. Türkiye'ye dolar üzerinden operasyon yapılmaya çalışılırken, Türkiye ekonomideki yeni yol haritasını da belirledi. Bakan Albayrak'ın Dolmabahçe'deki toplantısına yoğun ilgi gösteren iş dünyasının önde gelen isimleri destek açıklamalarında bulundu.

YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

Toplantıya Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı ve iş adamı Mehmet Ali Aydınlar, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın yanı sıra iş dünyasının önde gelen isimleri, oda ve birlik başkanları, banka genel müdürleri ve sektör temsilcileri katıldı.
Yeni Ekonomi Modelinin belirsizlikleri ve riskleri en aza indireceğini vurgulayan iş adamları "Bir tarafta manipülasyon bir tarafta reel politika çerçevesinde Türkiye hazır bir strateji ile yoluna devam edecektir. Ülkemiz bu süreçten yeni yol haritasıyla 2023'e kadar çok daha güçlenerek çıkacaktır" görüşünü dile getirdi.

DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN SON DERECE OLUMLU BULDUK

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli: Umut ediyoruz en kısa sürede piyasada beklenen istikrar sağlanacaktır.
Bugün yapılan açıklamaların çok değerli olduğunu düşünüyorum. OVP'nin açıklanmasıyla beraber piyasanın daha istikrarlı bir sürece gireceği beklentisi içindeyiz. İş dünyası olarak tüm diğer aktörlerle beraber bu problemin bir an önce ortadan kalkması için var gücümüzle çok çalışmak durumundayız.

İTO Başkan Vekili ve Elmas Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu: Sayın Berat Albayrak, bize orta ve uzun vadede yeni dönemin, dönüşüm döneminin, neler yapılacağının ana hatlarını anlattı. Bu dönüşümün başarılı olacağından şüphemiz yok. Sayın Bakanın açıkladığı programın hem kısa hem orta ve uzun vadede iyi yapılandırıldığını düşünüyorum. Çok iyi oluşturulmuş bir program. Önemli olan şimdi bunları uygulamak. Bizler özel sektör olarak Türk yatırımcılar ve yabancı ortakları olan firmalar olarak tüm programa destek vereceğiz. Bakanımızı çok kararlı gördüm ve çok iyi bir çalışma sundu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİ - AD ) İzmir Başkanı Ümit Ülkü: MÜSİ- AD olarak son dönemde ülkemizin maruz kaldığı, hiçbir ekonomik kaide ile açıklanmayan etik dışı siyasi oyunları en ağır şekilde kınıyoruz. Çıktığımız uzun yolda, milli ekonomi modelimizi hedef alan tüm saldırılara karşı, sonucu ne olursa olsun Sayın Devlet Başkanımızın ve ekonomi yönetimimizin sonuna kadar arkasında olduğumuzu beyan ederiz. Bu ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz. Dik ve kararlı duruşumuzdan ödün vermeyeceğiz. Zor zamanlarda kenetlenmeyi bilen halkımız, alt edilemeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya gösterecektir. Bu hususta devletimize ve halkımıza güvenimiz tamdır. Türkiye'nin en geniş tabanlı sermaye kuruluşu olarak MÜSİAD, bu mücadelede üzerine düşen her ne varsa yapmaya hazırdır. Cenab-ı Allah doğruların yanındadır.

MÜSİAD İzmir Başkan Yardımcısı ve Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı: Bugün piyasalardaki dalgalanmanın çok çeşitli nedenleri var. Yabancı yatırımcılar da bu açıklamayı bekliyordu. Bence bundan sonraya bakmak lazım. Programın uygulanmasıylaTürk lirasının tekrar değer kazanacağını düşünüyorum. Uzun vadede yine yabancı yatırımcılar bu programa destek verecektir. Şimdi konuşmadan çok çalışmak ve üretmek lazım.

EBSO Başkan Yardımcısı ve Kuryap İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Dönmez: Son derece kararlı, piyasa ile uyumlu olan bir programı izlemekten memnun oldum. Yeni ekenomik program modelini olumlu bulduk ve iş dünyası olarak desteliyoruz. Bu yapılan açıklamanın ve yaklaşımın iş dünyasının geleceğe güvenle bakmasını sağlayan önemli bir adım olduğunu dünüşüyoruz.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve VİLTUR Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Özkardeş:Sayın Berat Albayrak'ın açıkladığı yeni program, iş dünyasının uzun zamandan beri beklediği bir çalışma. Şunu söyleyeyim ki bu yeni program iş dünyası olarak bize güven veriyor, umut veriyor. Özellikle Merkez Bankası'nın bağımsızlığına yönelik söylem ile bütçe disiplini noktasındaki kararlılık vurgularını önemli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sayın Albayrak'ın 'Biz gökte yeni bir yıldız keşfetmek için yola çıkmadık. Paydaşlarla etkin iletişim ve güven oluşturacağız.
Değişime ayak uydurmak bu modelde olmazsa olmaz olacak. Değişmek zorundayız' açıklaması kararlılığın ve çözüm odaklı çalışmaların yapılacağının göstergesidir.

Kutlusan İcra Kurulu Başkanı Hasan Büyükkutlu:Hazine ve Maliye Bakanımız sayın Berat Albayrak'ın açıkladığı yeni ekonomi modelini daha güçlü bir Türkiye hedefimiz açısından olumlu buluyor ve iş dünyası olarak destekliyoruz. Orta ve uzun dönemde dönüşümün ana hatlarının ortaya konması ekonomimiz üzerindeki belirsizlikleri ve riskleri azaltacaktır. Modelin temelinde yer alan daha çok tasarruf, üretim ve ihracat ile şu anki pek çok yapısal soruna çözüm getirilmesi önemli. Zaman ülkemiz ve milletimiz için daha çok çalışma zamanı. Hep birlikte el ele verirsek ülkemiz büyük atılımlar gerçekleştirecek, dünyanın en büyük ekonomileri arasında girme hedefimize doğru ilerlemeye devam edecektir.

FATİH ŞENDİL

Yeni Ekonomi Modeli’ne iş dünyasından tam destek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN