• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

tarifesine 6 önemli hamle

ABD tarifesine 6 önemli hamle

13.08.2018, 01:24

Dolarsız ticaret başlıyor. Ticaret Bakanlığı DTÖ’ye başvuracak. İhracatçılar yolcusu. Haksız önlemlere karşı mütekabiliyet. Yaptırımlar uluslararası platformlara taşınacak. Üreticiler yeni pazar arayışlarına yönelecek

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'döviz silahını ateşleyen elleri kıracağız' açıklamasının ardından ekonomik savaş ilan eden ABD'ye karşı harekete geçildi.
Dünya Ticaret Örgütü kurallarını hiçe sayan ABD Başkanı Donald Trump'ın başlattığı ticaret savaşına karşı 'çelik' gibi sağlam bir duruş ortaya koyan Türkiye, 6 çok önemli adım atacak.

YENİ ÇELİK TARİFESİ

Türkiye'ye gümrük vergisini ikiye katlayan ABD'nin yeni çelik tarifesi bugün başlıyor. Geçen hafta Trump Türkiye'den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesini iki katına çıkardı. Amerika 23 Mart'ta alüminyum ve çelik ithalatında tüm ülkelere karşı sırasıyla yüzde 10, yüzde 25 ek vergi getirmişti. Ekonomi yönetimi ve iş dünyası Trump'ın tek taraflı ekonomi politikalarıyla dolar piyasası üzerinde yarattığı baskı, yaptırım tehditlerine karşı topyekun harekete geçti.
Erdoğan, Türkiye'nin Çin, Rusya, İran, Ukrayna gibi ülkelerde ticaretin milli para birimleri üzerinden yürütüleceğini belirtirken, Avrupa ülkelerine benzeri bir sistem kurma çağrısında bulundu. Gözler, milli para ile ticaret başta olmak üzere ABD yaptırımlarına karşı atılacak adımlara çevrildi.
Bu kapsamda hızlı şekilde yaşama geçirilecek 6 başlık şöyle:

DOLARSIZ TİCARET: Dış ticarette dolar yerine farklı para birimlerinin kullanılmasına ilişkin alternatifler devreye girecek. Rusya, İran, Çin, Güney Kore, Ukrayna başta olmak üzere yerli para ticareti için masaya oturulacak. Sadece bu 4 ülke ticaret hacmi 80 milyar dolara ulaşırken, yerli para üzerinden ticaret dış ticaret açığını en aza indirecek. Milli para ile ticaretle Türk dış ticaretinde dolar oynaklığından kaynaklanan dış ticaret açıklarının da en aza indirilmesi hedefleniyor.

MÜTEKABİLİYET UYGULANACAK: Demir-çelik sektöründe iki ülke arasında dengeli bir ticaret bulunuyor.
Haksız önlemlere karşılık Türkiye ticaret hukukundan kaynaklı haklarını kullanarak mütekabiliyet uygulayacak.
Türkiye ekonomik çıkarlarını korumak için uluslararası zeminde girişimlerini sürdürecek.

DAVALAR AÇILACAK İHRACATÇILAR HAREKETE GEÇTİ: İhracatçılar Federasyonu Uluslararası Ticaret Mahkemesi'ne gidecek.

BAKANLIK DTÖ'YE BAŞVURACAK: Ekonomi yönetimi demir çelik, alüminyum ihracatçılarını desteklemeye, menfaatlerini hukuka aykırı uygulamalara karşı koruyacak. Ticaret Bakanlığı, çelik, alüminyum gümrük vergileri ve birlikte duyurulan ek vergiler için Dünya Ticaret Örgütü'ne başvuracak.

BAŞVURULAR YAPILIYOR

İŞ DÜNYASI DEVREDE: Türk iş dünyası Türkiye'ye yönelik haksız yaptırımları uluslararası platformlara taşıyarak, ilgili kurumlara müracaatlarda bulunacak. Geçen hafta Amerika'nın önde gelen firmalarıyla bir araya gelen iş dünyası temsilcileri haksız önlemlerin son bulması çağrısı yaptı.
ŞİRKETLER DAVA AÇACAK: ABD pazarına yıllık toplam 2 milyon ton ihracat gerçekleştiren Türk çelik şirketleri dava açacak. Çelik ihracatçıları ABD pazarına karşılık alternatif pazarlara yönelecek.

35 YENİ TİCARET MERKEZİ GELİYOR

Başkan Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük icraat programı ile ticarette atılacak ekonomiye güç katacak. Eximbank müşteri sayısı artırılacak, toplam müşteriler içinde küçük işletmelerin payı yükselecek.
Ticaret hacmini artırmak için 35 yeni ticaret merkezi kurulacak. Dış ticaretimizde yerel paraların kullanımının artırılmasına ve barter ticaretinin önünün açılmasına yönelik olarak ülke bazlı çalışmalar yapılacak.

TİCARETE İSTİŞARE KURULU DOPİNGİ

Yeni sistemle beraber ticarette de yeni bir dönem başladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticareti ve ihracatı artırmak için sivil örgütlerin de yer aldığı bir İstişare Kurulu oluşturulduğunu açıkladı. Pekcan, "Ticaretin önündeki engelleri kaldırmak, özel sektörün önünü açmak amacıyla bütün kesimlerin fikirlerini, önerilerini dinleyeceğiz.
Sektörlerin sorunları için çözüm önerilerini ve politikalarımızı birlikte geliştireceğiz.
TOBB, DEİK, TESK, TİM, TÜSİAD, MÜSİAD, TMB gibi sivil toplum kuruluşlarının başkanlarından oluşan Kurula gündeme göre bazı etkin STK'lar da dahil olacak.
İlk istişare toplantımızı bu hafta içinde Ticaret Bakanlığında gerçekleştireceğiz" diye konuştu. Bakan Pekcan, sivil örgütlerden öncelikli gündem maddelerini istediklerini, bu kapsamda 300'ün üzerinde talebin kendilerine ulaştığını söyledi.

ABD tarifesine 6 önemli hamle haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN