• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bayram bereketi!

Bayram bereketi!

19.08.2018, 23:07

Küçük otellerde işletmeciler memnun

Uzun bayram tatilinin başlamasıyla, İzmir'in turizm ilçesi Çeşme'ye tatilciler akın ederken, Çeşme'de sayısı 500'e ulaşan küçük oteller de tamamen doldu. Türkiye Küçük Oteller Derneği'nin önceki dönem genel başkanı ve Alaçatı Turizm Derneği Kurucu Üyesi Mehmet Çelik, uzun zamandır sıkıntı yaşayan küçük otellerin, 9 günlük bayram tatilinde yüzünün güldüğünü söyledi. Çelik, "Ülkemiz her köşesi ile dünyada eşi benzeri bulunmayan güzelliklere sahip. Alaçatı'dan, Kapadokya'ya, Kaz Dağları'ndan Gaziantep'e onlarca bölgemiz coğrafi, kültürel özelliklerinin yanı sıra, yurt dışındaki birçok otelden üstün kalitede küçük otellere sahip. Biz bu vesile ile yerli misafirlerimizi otellerimizde ağırlamaktan çok mutluyuz" dedi.

Afyon lokum ve termalden kazanıyor

Afyonkarahisar'da 9 günlük Kurban Bayramı tatili dolayısıyla karayollarında yoğunluk yaşanırken, kaymak, lokum ve ekmek kadayıfı üreten esnaf da hazırlıklarını tamamladı. Bölgedeki termal otellerde ise doluluk oranı yüzde 90'ı buldu. Yöreye has lezzetleri tatmak isteyenler siparişlerini verirken, tatilini termal ve kaplıcalarda geçirmek isteyenler ise otellerin yolunu tuttu.

Havalimanları doldu taştı

Türkiye'nin dünyaya açılan en önemli kapısı konumundaki İstanbul Atatürk Havalimanı'nda önceki gün 123 bin kişi pasaporttan geçti. Yolculardan 55 bin kişi Türkiye'ye girerken, 68 bin kişi yurt dışına uçtu. İç hatlarda ise 60 bin kişi Atatürk Havalimanı'nı kullandı. 29 bin kişi İstanbul'a gelirken, 31 bin kişi ise Atatürk Havalimanı'ndan başka iç hat noktalarına uçtu. Tatilcilerin çoğu Antalya, Bodrum, Dalaman ve Trabzon'a uçtu. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda da önceki gün 710 uçuşta 115 bin 616 yolcu geçiş yaptı. İç hatlarda 73 bin 532, dış hatlarda ise 42 bin kişi uçtu.

Kemeraltı'nda uygun fiyatlar sevindirdi

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı'nda da bayram bereketi yaşandı. Vatandaşlar hem bayram ziyaretlerine gelecekler için şeker ve çikolata hem de bayramlık kıyafet alışverişinde tarihi çarşıyı tercih etti. Kur dalgalanmalarını etiketlere yansıtmayan çarşı esnafı, uygun fiyatlarla vatandaşı sevindirdi. Kemeraltı esnaflarından Olcay Bıçak, sıcak havalar nedeniyle vatandaşların çikolata yerine şeker ve lokumu tercih ettiğini söyledi. Bıçak, "Dövizdeki dalgalanmadan dolayı zam gelen ürünler var fiyatlarımıza yansıtmadık" dedi.

İkinci el araç satışları arttı

Kurban Bayramı bereketi, araç satışlarına da yansıdı. Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, dövizdeki artışın vatandaşları sıfır araç yerine ikinci ele yönelttiğini söyledi. Yanık, "Bayram sonrasında da böyle olmasını ümit ediyoruz. Dolar ve avrodaki hareketlilik sıfır araç fiyatlarına yansıdı. Vatandaşlar da ikinci ele yöneldi" dedi.

Bayram bereketi! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN