• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tazminat hakkını gaspeden sendika

Tazminat hakkını gaspeden sendika

20.08.2018, 23:00

19 yıl üyesi olduğu Sendikası’nda yöneticilik yapan , 2018’de görevini tamamladı. Ama kıdem tazminatını alamadı

Tütün fabrikasında çalışırken 19 yıl önce üye olduğu Tek Gıda İş Sendikası'nda işyeri temsilciliği ve son 4 yılda ise İzmir Şube Başkanlığı yapan Halil İbrahim Bircan'ın görevi 20 Mayıs 2018'de yapılan genel kurulda son buldu. Görevinin sona ermesinin ardından sendika yönetiminden kıdem tazminatını isteyen Bircan, aldığı olumsuz yanıt karşısında şoke oldu.

HUKUK SAVAŞI BAŞLATTI

Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel imzalı yazıda, Bircan'ın 100'ü aşkın üyenin istifasına neden olduğu gerekçe gösterilerek kıdem tazminatı talebine olumsuz yanıt verildi. Sendika yönetiminden 75 bin lira kıdem tazminatı alacağı olduğunu söyleyen Bircan, aldığı yanıt üzerine hukuki yollara başvurdu.

HAKKIMI ARAYACAĞIM

1992 yılından beri Tek Gıda İş Sendikası üyesi olduğunu söyleyen Bircan, "Yıllarca bu sendikada işyeri temsilciliği ve son 4 yılda ise şube başkanlığı yaptım. Karşılığı bu mu? Kıdem tazminatımı ödemediler. Sen işçi sendikasısın, işçinin hakkını hukukunu koruyan bir sendikasın, ben hiçbir zarar gelmesin diye bugüne kadar sesimi çıkarmadım. Görev yapmış şube başkanının 4 yıllık emeğini gasp ediyorlar. Bu yönde hukuki yollara başvurdum. Hakkımı sonuna kadar arayacağım" diye konuştu.

HAKSIZ SUÇLAMA VAR

26 Ocak 2014'te İzmir Şube Başkanı seçildiğini ve son genel kurulda seçimi kaybederek görevinden ayrıldığını belirten Bircan, "Seçimi kaybettiğim için görevimden ayrıldım. Ama tazminatımı ödemediler. Gerekçe olarak tütün firmasındaki 130 kişinin istifasından benim sorumlu olduğum ileri sürüldü. Bu insanlar beni destekledikleri için gördükleri baskı yüzünden istifa etti" dedi.

TOLGA TEKİN

Tazminat hakkını gaspeden sendika haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN