• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İmalatta 780 milyarlık atılım

İmalatta 780 milyarlık atılım

21.08.2018, 23:02

Hükümet imalat sanayisinde 780 milyar liralık ara malı ithalatını oluşturan ürünlerde yerlileştirmeyi artırmak için üretim ajandasını hazırladı. Bu kapsamda ara malı ve sanayi ham maddelerinin üretimine öncelik verilecek, tesisler için nitelikli ve büyük çaplı mekânlar ve tasarım evleri yapılacak

Hükümet imalat sanayisinde yaklaşık 780 milyar liralık ara malı ithalatını oluşturan ürünlerin ülke içinde karşılanma oranını artırmak için üretim ajandasını hazırladı. Yüksek yatırım gerektiren ara malı ve sanayi ham maddelerinin üretimine öncelik verilirken, bu tesisler için nitelikli ve büyük çaplı mekân hazırlıkları, tasarım evleri yapılacak. ABD'nin DTÖ kurallarına aykırı şekilde vergileri artırdığı demirçelik sektörü üretiminde ithalatla karşılanan paslanmaz çelik gibi yüksek katma değerli ürünlerin üretimi teşvik edilecek. Bu yatırımların kamu desteklerinden öncelikli yararlanmaları sağlanırken, ajandadaki önemli başlıklar şöyle:

Elektronik, robotik, sensör teknolojilerine yatırım yapılacak, yarı iletken teknolojilerinde tasarım evleri yaygınlaştırılacak.

Panel, batarya teknolojileri, güç elektroniği sistemlerine yönelik çalışmalar hızlandırılacak. Bilgi ve iletişim teknolojileri destekli yenilikçi çözümlerin yaygınlaştırılmasına yönelik yerli üretim desteklenecek.

Ana metal sanayisinde sürdürülebilir ve güvenli girdi tedariki sağlanacak.

Ara malı ithalatını oluşturan yaklaşık 3 bin ürün grubu içinde teknoloji düzeyine göre 43 gruba odaklanılacak.

Yüksek yatırım gerektiren ara malı ve sanayi ham maddelerinin üretimine öncelik verilecek. Bu kapsamda tesisler için nitelikli ve büyük çaplı mekân hazırlıkları yapılacak.

Demir-çelik sektörü üretiminde ithalatla karşılanan paslanmaz çelik, vasıflı çelik, yapısal çelik ve dikişsiz boru gibi yüksek katma değerli ürünlerin üretimine öncelik verilecek.

Karbon çeliği dışında kalan çelik tiplerinin üretimi için strateji oluşturulacak.

Enerji, sağlık, havacılık, uzay, otomotiv, raylı sistemler, bilişim ve savunma sektörleri gibi öncelikli sektörlerde teknolojik ürün yatırımları desteklenecek.

Mega endüstri bölgeleriyle büyük ölçekli ve entegre yatırımların önü açılacak, sanayi tesislerinde dijital dönüşüm sağlanacak. Büyük çaplı ve yatırım niteliğindeki kamu alımlarında alıcı kurumların yerli sanayiyi geliştirecek yönde kamu alım sürecini yönetme kapasitesi geliştirilecek.

Makine sektöründe güçlü bir yerli tedarik zinciri oluşturulacak.

Sektörde ara girdilerin ve ürünlerin yerlileştirilmesine yönelik yatırım ve ortak girişimleri destekleyen mekanizmalar geliştirilecek. Otomotiv sektöründe tedarik zincirini kapsayan, tasarım, Ar-Ge, üretim ve satışpazarlama süreçleri bütününün yurtiçinde geliştirilmesi, katma değerin artırılması için çevreye duyarlı yeni teknolojiler geliştirilecek.

KAMU YATIRIMLARINA ÖNCELİK

Yerli ve yabancı yatırımların özendirilmesi amacıyla mekanizmalar oluşturulacak.

Bu yatırımların kamu desteklerinden öncelikli olarak yararlanmasını sağlanacak.

YERLİ İLAÇ ÜRETİMİ ARTACAK

Yurtiçi ilaç ve tıbbi cihaz ihtiyacının daha büyük bir kısmı ülke içinden karşılanacak. İlaç etken maddelerinin yerli üretimi konusunda adım atılacak.
Geri ödeme ve fiyatlandırma politikaları ile ruhsat süreçlerinde yerli üretim ilaç ve tıbbi cihazlara öncelik verilecek.

KİMYASAL ÜRÜNLERİN ÜRETİMİ ÖZENDİRİLECEK

Katma değeri yüksek kimyasalların üretimi özendirilecek. Kritik silah, mühimmat ve koruma sistemlerinde ihtiyaç duyulan malzemeler ile söz konusu ürünlerin imalatında hammadde olarak kullanılmakta olan kimyasalların yeni teknolojilerle üretilmesi sağlanacak.

HAZAL ATEŞ

İmalatta 780 milyarlık atılım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN