• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Turizmde fırsatçıya izin vermeyeceğiz’

‘Turizmde fırsatçıya izin vermeyeceğiz’

23.08.2018, 23:13

“Gazetelerde ile ilgili ‘10-15 liraya su, 70 liraya lahmacun’ gibi haberleri üzülerek okudum” diyen Bakanı Ersoy, artık buna izin vermeyeceklerini dile getirdi. Bodrumlu esnaf ve turizmciler de Bakan’a destek verdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kurban Bayramı tatilinde yoğunluk yaşanan turizm merkezi Bodrum'da yiyecek- içeceklerin fırsatçılarca yüksek fiyattan satıldığına dair haberlere değinerek, "Gazetelerde Bodrum ile ilgili üzülerek okuduğum '10-15 liraya su, 70 liraya lahmacun' gibi vesaire şeyler var. Eğer siz gerekli altyapıyı, eğitimi oluşturmazsanız, sistemi kurmazsanız ortalık fırsatçılara kalıyor. O zaman bu turizmin geleceğini yiyorsunuz. Bundan sonra buna izin vermeyeceğiz" dedi.

KİŞİ BAŞINA GELİR ÖNEMLİ

Ersoy, Türk turizminin bazı istenmeyen olaylar nedeniyle bir süre duraklama dönemini yaşadığını, o dönemde fiyat ortalamasının düştüğünü, artık o günlerin geride kaldığını söyledi. Türkiye'ye gelen turist sayısında artışın süreceğini vurgulayan Ersoy, hedeflerinin turist sayısı değil, turizmden elde edilen kişi başına geliri artırmak olduğunu ifade etti. Ersoy, Türkiye'ye gelen turistlerin kişi başı ortalama turizm harcamalarının 670 dolar civarında olduğuna işaret ederek, gelecek senelerde 40-45 milyon turisti geçmeyi değil, kişi başına ortalama turizm gelirini 670 dolardan bin dolara getirmeyi konuşmak gerektiğini, başarı çıtası olarak bunu gördüğünü söyledi. Turizmde insana yatırım yapılması gerektiğine değinen Ersoy, insan standardı, kalitesi, eğitimi yükselttiğinde, daha üst sınıf turistlere hitap edilebileceğini dile getirdi. Turizmin sadece turistik tesislerdeki çalışanlardan değil, sokaktaki insanlardan da etkinlendiğini anlatan Ersoy, şöyle konuştu:

ZİHNİYETİ DEĞİŞTİRMELİYİZ

"Herkes, 'Hepsi içeride kalıyor, kimse dışarı çıkmıyor' diyerek, 'Her şey dahil' sistemini suçluyor. Oysa dışarıyı da otel standardına getirmemiz lazım. İşte orada belediye başkanları, çalışanları devreye giriyor. Turizme yatırım yapan, turizmde çalışan insanların zihniyetini değiştirmeliyiz. 'Turist geldi, üstünden ne kaparız?' mantığıyla düşünmemek lazım" dedi.

HEDEFİMİZE ULAŞACAĞIZ

"Gazetelerde Bodrum ile ilgili '10-15 liraya su, 70 liraya lahmacun' gibi haberleri üzülerek okudum" diyen Ersoy, "Eğer siz gerekli altyapıyı, eğitimi oluşturmazsanız, sistemi kurmazsanız ortalık fırsatçılara kalıyor. O zaman turizmin geleceğini yiyorsunuz. Gerçekten turizme yatırım yapmak isteyenleri sektör dışına itmiş oluyorsunuz. Bundan sonra buna izin vermeyeceğiz. O zaman kişi başına turist gelirinde, harcamalarında artışı yavaş yavaş izlemeye başlayacağız. Beş yıl içinde hedeflerimize inşallah ulaşacağız. Ulaşmak için de elimizden ne geliyorsa yapacağız" diye konuştu.

‘Turizmde fırsatçıya izin vermeyeceğiz’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN