• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kur fırsatçılarına hükümetten af yok

Kur fırsatçılarına hükümetten af yok

02.09.2018, 00:39

fırsatçılarına 81 ilde denetim uygulandı. Normalden fazla artış yapan ya da ürünlerde gramaj düşürerek haksız kazanç sağlayanlar belirlendi

Ticaret Bakanlığı, döviz kurundaki artışı, geçici dalgalanmaları bahane edip fiyatları artıran spekülatörlere yönelik 81 ilde eşzamanlı denetim başlattı. Denetim ekipleri fiyatların aylık değişimlerini incelerken, normalin üzerindeki artışlarla ilgili işlem başlatıldı. Denetimlerde bazı ürünlerde gramajın düşürülüp örtülü zam yapılmasından etiketlerin uygunsuz değişimine kadar birçok usulsüzlük belirlendi.

AYLIK DEĞİŞİME İNCELEME

Ticaret Bakanlığı, geçici dalgalanmaları fırsat gören bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları yaptığı yönündeki duyumlar üzerine sahaya indi. Bakanlık yetkilileri, Türkiye genelinde birçok ilde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerini denetledi. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal ve İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar'ın koordinasyonunda Ankara'da da gıda, mobilya ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren işyerleri denetlendi. Ekipler, fiyatların aylık değişimlerini inceledi ve bu değişiklikler hakkında bilgi aldı.

ÜÇ KOLDAN DENETİM

Ticaret Bakanlığı'nca fırsatçılığın önüne geçmek amacıyla yapılan denetimler 3 koldan gerçekleştiriliyor.
Bu çerçevede '6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu', 'Ticari Reklam ve Haksız ticari Uygulamalar Yönetmeliği', '4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun' kapsamında denetim yapılıyor. Aykırılık tespit edilen uygulamalara ilişkin bu mevzuatların cezai hükümleri çerçevesinde yaptırım uygulanıyor.

ARTIŞLARDA AŞIRILIK VAR

Yapılan denetimler neticesinde bazı temel ürün gruplarında normalin üzerinde fiyat artışları gözlemlendi. Ayrıca bazı ürün gruplarında gramaj düşürülerek örtülü zam yapıldığı ve fiyat etiketi ile ambalajlarda mevzuata uygunsuzluk bulunduğu tespit edildi. Bakanlık tarafından söz konusu uygulamalarla ilgili gerekli idari işlemler başlatıldı.

HAZAL ATEŞ

Kur fırsatçılarına hükümetten af yok haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN