• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kur manipülasyonu ‘’in işi

’ın internet sitesinde, dolar kurunun önceki gece 3.72 lira görülmesinin altından ABD merkezli çıktı. Bankanın açıklamasında ise duruma anında müdahale edildiği ve yapılan işlemlerin geçersiz olduğu ifade edildi

Kur manipülasyonu ‘Bloomberg’in işi

02.09.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 02.09.2018,00:36

Halkbank'ta önceki gece saatlerinde yaşanan kur manipülasyonunun altından ABD merkezli kuruluş Bloomberg çıktı. Konuyla ilgili Halkbank yetkilileri bir açıklama yaparken, yapılan işlemlere hemen müdahale edildiği bilgisi verildi. Önceki gün piyasalar kapandıktan sonra akşam saatlerine sosyal medyada ortaya atılan 'Halkbank döviz kurlarını düşürdü' iddiası nedeniyle yaşanan bilgi kirliliği ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.
Halkbank yönetimi, internet sitesindeki dolar kurunun satış fiyatının önceki gece 3.72 lira seviyesine düşmesiyle ilgili yazılı açıklamada bulundu.

DIŞ KAYNAKLI MÜDAHALE

Dünyadaki birçok banka gibi Halkbank da döviz kurları bilgisini ABD merkezli Bloomberg isimli kuruluştan alıyor. Bu nedenle gece saatlerinde yaşanan döviz kurlarındaki farklılığın kaynağı olarak Bloomberg'in adı ön plana çıktı. Olayın siber bir saldırı değil, tamamen dış kaynaklı bir müdahale olduğu gerçeği bu nedenle öne çıkıyor. Yapılan açıklamada, üçüncü parti bir yazılımdan kaynaklanan hata nedeniyle dolar kurunun kısa bir süreliğine olması gerekenden farklı gözüktüğü, bu hataya en kısa sürede müdahale edildiği belirtilerek şöyle denildi:

"Bankamız internet sitesinde, gerek bilgilendirme amaçlı gerekse alım-satıma esas olarak yayınlanan döviz kurlarının sisteme aktarılmasında kullanılan dış kaynaklı 3'üncü parti bir yazılımda meydana gelen sistemsel ve operasyonel bir hata nedeniyle, 31 Ağustos 2018 akşamı piyasa kapanışı sonrasında, kısa bir süre için, bankamız döviz kurları olması gerekenden farklı biçimde yayınlanmış ve internet şubesi üzerinden hatalı kur seviyelerinden kısıtlı sayıda işlem yapılabilmiştir. Söz konusu işlemlere derhal müdahale edilerek, müşterilerimizin ve bankamızın zararına hiçbir şekilde sebebiyet verilmemiştir. Konuyla ilgili gerekli tedbirler alınmış olup, kontrol süreçleri sonrasında sistemimiz normal işleyişinde döviz alım-satım işlemlerine tekrar açılacaktır."

GEÇERLİLİĞİ YOKTUR

"31 Ağustos 2018 akşamı bankamızca döviz kurlarının sisteme aktarılmasında kullanılan 3'üncü parti bir yazılımdan kaynaklanan hatalı döviz kurları ile gerçekleştirilen müşteri döviz alım-satım işlemlerinin herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Söz konusu işlemler nedeniyle Bankamızın ve müşterilerimizin hiçbir şekilde kar/zarar durumu oluşmamıştır. Sistemimiz, normal işleyeşinine döviz-alım-satım işlemlerine devam etmektedir."

İŞLEM YAPANLARA İNCELEME BAŞLADI

Önceki gece yarısı Halkbank'ta yazılım hatasından kaynaklanan ve düşük döviz kurundan alım yapılmasına yol açan sorun nedeniyle USOM ve BDDK yetkilileri sabaha kadar nöbet tuttu.
İlk andan itibaren bankanın İstanbul'daki merkezinde USOM ve BDDK yetkilileri siber saldırı olup olmadığını araştırırken, sorunun verilerin alındığı yazılımdan kaynaklandığı tespit edildi.

İKİ BANKA DAHA VARDI

Ancak verilerin alındığı otomasyonda oynama yapılıp yapılmadığına ilişkin de inceleme başlatıldı.
Öte yandan aynı sistemden veri alan iki bankaya daha gece ekipler gönderilirken, onların bir başka sistem daha kullanması ile bu sorunu yaşamadıkları öğrenildi.
Gece yarısından önce gerçekleşen ve 15-20 dakika süren olayda Halkbank sisteminde dolar 3.72, Euro ise 4.32 satış kuru ile gösterilmiş ve bu süre zarfında bu kurdan alım yapılmasına sistem izin vermişti.

PARA ÇEKİLEMEDİĞİ İÇİN...

Halkbank'taki kısa süreli olayda ise bazı kişiler alım işlemini gerçekleştirebildi.
Tam bir rakam telaffuz edilmezken, bankada yapılan işlemin 'milyonlarca dolar' ile ifade edilebileceği kaydedildi.
İşlemlerin kimin tarafından gerçekleştirildiği tespit edilirken, o saatte para çekilemediği için işlemlerin de iptal edildiği öğrenildi.
Öte yandan ilk alımı yapanlar ile yüksek alım yapanların inceleme altına alınacağı ifade edildi.

Kur manipülasyonu ‘Bloomberg’in işi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA