• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir Büyükşehir'de adrese teslim ihale

İzmir Büyükşehir'de adrese teslim ihale

03.09.2018, 09:34 Güncelleme Tarihi: 03.09.2018, 09:37

’nde gerçekleştirilen tıbbi atık ihalesinde adrese teslim şartname iddiası tartışma yarattı.

İhalenin teknik ve idari şartnamesinde sıralanan maddelerde, Bursa'da faaliyet gösteren ERA firmasına işaret edildiği öne sürüldü.

Şartnamede, ihaleye girecek şirketlerden, "ayda 250 ton tıbbi atığın, toplama ve taşıma işi ile birlikte, sterilizasyon işlemine tabii tutulduğu tek bir sterilizasyon tesisini kurmuş ve işletmiş olduğunu gösteren belgeler" istendi. Bunu yerine getiren şirketlerin tamamının belgeleri idareye sunması talep edildi.

Fakat İstanbul, Bursa, Gaziantep, Adana gibi büyük illerde bile bu iş deneyim belgesinin istenmediği iddia edildi. Öyle ki teknik şartnamenin sterilizasyon için istenen şartlarında, kovalı tıbbi atık toplama-taşıma sisteminin de sadece ERA firmasında olduğu iddiası dikkat çekti. ERA firmasının ise söz konusu sistemi Boudtech adlı bir Amerikan firmasından Türkiye'ye getirdiği öne sürüldü.

Ayrıca yine tıbbi atık ihalesi olmasına rağmen alınacak sistem için "93/42 EEC"yani tıbbi cihaz yönetmeliğine uygun cihaz istenmediği görülüyor. ERA firmasının da bu belgeye sahip olmadığı ileri sürüldü.

Söz konusu idari ve teknik şartnameye de bu nedenlerden dolayı adrese teslim ihale olduğu iddiasıyla tepki gösteriliyor.

İzmir Büyükşehir'de adrese teslim ihale haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN