• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Balık fiyatı düştü tezgahlar şenlendi

Balık fiyatı düştü tezgahlar şenlendi

03.09.2018, 23:13

İzmir 'de 1 Eylül'de "Vira Bismillah" diyerek Ege Denizi'ne açılan balıkçı tekneleri limanlara çipura, levrek, sardalya ve barbunla döndü. Neredeyse yarı yarıya düşen balık fiyatları kentteki balıkçı tezgahlarını hareketlendirirken, hem balıkçıların, hem de taze ve ucuz balık almayan isteyen vatandaşların yüzü güldü.

HEPSİ SATILDI

İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, balıkçıların ağları dolu geldiğini belirterek, "Et fiyatlarının ve dolar kurunun yükselmesi de insanları balığa yöneltti. Bağlı bulunduğumuz İzmir Ticaret Odası'nın Başkanı Mahmut Özgener'in balıkçılık sektörüne önem vermesiyle bu sezona daha büyük umutlarla başladık" dedi. İzmir Balı Hali'ne getirilen balıkların hepsinin satıldığını ifade eden Çakan, "GDO'suz tek doğal ürün balık. Sezon öncesi balıklar el yakıyordu ancak şimdi fakir fukaranın temel gıdası oldu. 4 kişilik bir aile kilosu 7 lira olan bir sardalye ile rahatlıkla doyabiliyor. Herkesi balık tüketmeye davet ediyoruz" dedi.

KDV 1'E DÜŞMELİ

Türkiye'ye balığın Ege Denizi'nden yayıldığını aktaran Çakan, "Bu yıl geçen yıldan daha iyi bir sezon olmasını bekliyoruz. Balıkta KDV'nin yüzde 8'den 1'indirilmesini ve sektörün tek yasal çatı altında toplanmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

METİN BURMALI

Balık fiyatı düştü tezgahlar şenlendi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN