• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bankalara beyaz hacker desteği

Bankalara beyaz hacker desteği

11.09.2018, 00:37

Son günlerde bankaların sistemlerinde meydana gelen sorunlarla ilgili olarak Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) geniş çaplı bir çalışma başlattı. Önceki gece de Vakıf Katılım Bankası'nın internet sitesine siber saldırı düzenlenmesi ve site üzerindeki dolar kurlarının düşük girilmesi nedeniyle ekipler teyakkuza geçti ve böylesi durumlar için protokoller de gözden geçirildi.

USOM ile bankaların bilgi işlem daireleri arasında doğrudan iletişimi sağlayacak kırmızı hatlar kurulurken, bankaların bilgi işlem altyapılarının tamamının da gözden geçirilmesi tavsiyesinde bulunuldu. Önceki gün Vakıf Katılım'ın internet sitesine siber saldırı düzenlenerek dolar kuru olduğundan daha düşük gösterildi. Siber saldırı sadece internet sitesine düzenlendiği için bankadan dolar alım-satımı noktasında her hangi bir işlem gerçekleşmedi ancak saldırı bankaya zarar verdi. USOM Başkanı Gökhan Evren başkanlığındaki USOM ekipleri derhal olaya müdahale ederek saldırıyı etkisiz kıldı.

VAKIF KATILIM BANKASI: SALDIRI PÜSKÜRTÜLDÜ

Vakıf Katılım Bankası'ndan yapılan açıklamada, "10 Eylül 2018 tarihinde kurumsal web sitemizde bilgilendirme amaçlı yayınlanan döviz kurlarımıza yönelik, 9 Temmuz 2018 tarihindeki kurlarımızı gösterecek şekilde bir siber saldırı düzenlenmiş, saldırı çok kısa sürede püskürtülmüştür.
Mobil ve internet şubemiz saldırıdan olumsuz etkilenmemiş olup, bu sürede gerçekleşen herhangi bir döviz alım-satım işlemi de bulunmamaktadır. Yapılan müdahale neticesinde kurumsal web sitemiz stabil hale getirilmiştir" denildi.

BARIŞ ŞİMŞEK

Bankalara beyaz hacker desteği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN