• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

'na 'drone' denetimi

İmar Barışına drone denetimi

12.09.2018, 00:02

’nın ardından drone’lar denetimlere başlayacak. Çevre Bakanlığı yetkilileri kaçak yapıları tespit etmek için Çinli güvenlik devi Dahua firmasından X820 modeli drone almak için görüşmeleri sürdürüyor

İmar Barışının ardından kaçak yapıları önlemek için "Droneler" devreye girecek. Çevre Bakanlığı yetkililerinin kaçak yapıları tespit etmek amacıyla Çinli güvenlik devi Dahua firmasından X820 modeli drone almak için görüşmelere başladığı ve droneların 2019 başından itibaren başta büyükşehirler olmak üzere yurt genelinde hizmet vereceği ifade edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaçak yapılaşmaya karşı daha etkin olabilecek havadan denetim yöntemleri üzerinde çalışırken, bu kapsamda Çin'in en büyük teknoloji firmalarından Dahua Teknoloji'yle işbirliğine hazırlanıyor.
Çinli firmadan teklif isteyen Bakanlık, bu hafta Ankara'da bulunan firmanın yöneticileriyle görüşmelere başladı. Yakın zamanda başlaması beklenen proje kapsamında ilk etapta 3 adet drone alınması hedefleniyor.

FIRSATÇILARA KARŞI

Türkiye'de yaklaşık 13 milyon yapıyı kapsayan ve 31 Aralık 2017 öncesinde inşa edilmiş yapılar için başvuruların kabul edildiği İmar Barışı süreci devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir yandan da, "İmar Barışı"nı fırsata çevirmek isteyenlere karşı denetimlerini sürdürüyor. İmar affının ardından özellikle Karadeniz'de yaylalarda kaçak yapılaşmanın artması üzerine, havadan denetimlere başlamak isteyen bakanlık, rüzgara dayanıklı, termal kameralarla çalışabileceği droneları devreye sokacak.

DENEME UÇUŞLARI YAPILDI

Bakanlık, Çinli firma Dahua Teknoloji'den teklif isterken, firma yöneticileri bu hafta Ankara'ya gelerek, bakanlık yetkilileriyle görüşmelere başladı. Bakanlığın ilk etapta projeye 3 adet drone'la başlamak istediği öğrenilirken, Dahua Teknoloji, Türkiye'ye X820 modelini önerdi.
Bakanlık ve firma teknik elemanlarının katılımıyla Ankara'da deneme uçuşları yapılırken, görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

YAYLALARDA KULLANILABİLECEK

Çinli firmanın Türkiye'ye önerdiği X820, saatte 54 kilometre rüzgara kadar bin 500 metre yükselebilirken, 5 kilometrekarelik alanı tarayabiliyor. Optik zoomla hedefe yakınlaşabilen drone, termal kameralarla ısıya duyarlı bir şekilde de çalışabiliyor.
Bakanlık, rüzgara dayanıklı, termal kameralı drone'larla özellikle Karadeniz'deki yaylaların yanı sıra ormanlık alanlarda fırsatçıların önüne geçmek isterken, bundan sonra da kaçak yapılaşmaya karşı etkin bir mücadele hedefliyor.

BARIŞ ŞİMŞEK

İmar Barışı'na 'drone' denetimi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN