• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yapay zekada başlıyor

Yapay zekada tersine beyin göçü başlıyor

04.10.2018, 21:06

Yeni dünya düzeninde ülkelerin konumunu yeniden belirleyecek olan yapay zeka ve büyük veri işleme noktasında Türkiye bir dönüşüme hazırlanıyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Türkiye'nin teknoloji üretmede ve bilimsel araştırmalarda önemli aşamalar katettiğini, yapay zekada tersine beyin göçünün başlayacağını söyledi. Karaca, "Türkiye'nin şu anda en büyük hamleleri yapabileceği alanların başında yapay zeka geliyor. Yapay zeka yeni iş alanları yaratacak" diye konuştu. İTÜ ARI Teknokent'te algoritma geliştiren firmalar bulunduğuna dikkat çeken Karaca, Google, SAP, Bloomberg gibi dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinin bu firmaların peşinde olduğuna dikkat çekti. Karaca, İTÜ Teknokent'te yılın ilk 6 ayında 100 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını, toplamda ihracat rakamlarının ise bugüne kadar 1 milyar doları geçtiğini ve bu başarıda yapay zeka ve büyük veri konusunda çalışan şirketlerin de payı olduğunu kaydetti.

BARIŞ ŞİMŞEK

Yapay zekada tersine beyin göçü başlıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN