• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yurtta üretiliyorsa ‘Yerli Logo’ konulacak

Yurtta üretiliyorsa ‘Yerli Logo’ konulacak

06.10.2018, 00:00

Ticaret Bakanlığı, 'Yerli üretim logosu' kullanımına ilişkin detayları açıkladı. Buna göre perakende olarak satışa sunulan ve üretim yeri Türkiye olan malların etiket ve fiyat listelerinde yerli üretim logosu kullanmaları zorunlu tutuluyor. Söz konusu logoya, belirlenen orijinal renklerinde ve şeklinde yer verilecek. Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda belirlenen oranlara uyulacak. Etiketler ve fiyat listelerinde malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatı ile bu fiyatların uygulanmaya başladığı tarih yazılacak.

SERMAYE YABANCIYSA

Yurt dışından ithal edilen ve Türkiye'de sadece ambalajlanarak piyasaya arz edilen ürünler yerli üretim olarak kabul edilmeyecek. Örneğin Amerika'dan ithal edilen pirincin Türkiye'de sadece ambalajlanarak satışa sunulması yerli üretim sayılmayacak. Sermayesi yabancı olmakla birlikte Türkiye'de yatırım yapan ve katma değer üreten üreticilerin ürünleri ise yerli sayılacak. Bu kapsamda Türkiye'de elde edilen veya üretilen malların yerli üretim sayılacak. Bakanlık, belediyeler ve ilgili odalar söz konusu hükümlerin uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevli olacak. Tebliğe aykırı uygulamaların tespiti halinde, bu aykırılık, uygulamayı yapanın merkezinin bulunduğu valiliğe bildirilecek.

Yurtta üretiliyorsa ‘Yerli Logo’ konulacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.