• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Konkordatoda oyun bozuldu

Konkordatoda oyun bozuldu
Giriş Tarihi: 11.11.2018

Ekonomi yönetimi iflas ertelemenin yerine getirilen konkordatoda suiistimalleri engellemek için harekete geçti. Firmalarla ilgili inceleme başlatılırken, Ticaret Bakanı Pekcan, 356 şirketin ilan ettiğini söyledi

Hükümet, iflas ertelemenin yerine getirilen konkordatoda suiistimalin önüne geçmek için inceleme başlattı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konkordato sayısındaki spekülasyonlara noktayı koydu. Pekcan, bugüne kadar 356 firmanın konkordato ilan ettiğini belirterek, İstanbul'da 132, Ankara'da 50, İzmir'de 27, Kocaeli'nde 26, Bursa'da 13, Hatay'da 11, Mersin'de 9, diğer illerde ise 88 firmanın konkordato ilanında bulunduğunu kaydetti.
Bakan Pekcan, hem alacaklıyı hem de borçluyu koruyan bir taslak üzerinde çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

RUSYA'YA KNOW HOW

Bakan Pekcan, bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, gümrüklerin dijitalleşmesi konusunda çok önemli adımlar attıklarını söyledi. Pekcan, "Bugün, yetkilendirilmiş yükümlülük konusunda Rusya'nın gümrüklerine 'know how' veriyoruz" dedi. Pekcan, 380 firmanın yetkilendirilmiş yükümlü konumunda olduğunu belirterek, "Onlara kaşelerini veriyoruz. Kendi gümrük işlemlerini tasdik edebiliyorlar.
Güvenilir firmalarımıza potansiyel suçlu muamelesi yapmıyoruz" ifadelerini kullandı.

MARKALARA DESTEK

Turquality destekleri hakkında da bilgi veren Pekcan, bugüne kadar 162 firmanın 173 markasının söz konusu uygulama kapsamında olduğunu söyledi.
Pekcan, 87 firmanın aynı sayıda markasının da marka programı kapsamında desteklendiğini, hizmet ihracatı anlamında da 21 firmanın destek aldığını belirtti.

HAK KURUMUMUZ AKREDİTE EDECEK

Dünya genelinde 3.9 milyar dolarlık helal ürün ticareti yapıldığını anımsatan Pekcan,"Bizim Helal Akreditasyon Kurumumuz (HAK) dünyada helal sertifikası verecek olan diğer kurumları akredite edecek bir kurum olacak" diye konuştu.

FİYAT ARTIŞLARI YAKIN TAKİBİMİZDE

Girdileri döviz cinsinden olmayan ürünlerin fiyatlarındaki spekülatif artışları takip ettiklerini ifade eden Bakan Pekcan şunları söyledi:

"Biz bu denetimleri geçici olarak yapıyoruz. Bunlara devam etmeyeceğiz ama öyle bir dönemden geçtik ki burada gerçekten fırsatçılar türedi. Biz bakanlık olarak tespitte bulunuyoruz ama ceza kesmiyoruz. Bunları tespit edip kendilerinden savunma istiyoruz, bunları değerlendiriyoruz. İlgili kurulu var, kurul kararıyla ceza uygulanıyor."

Konkordatoda oyun bozuldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN