• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

pazarlığı 2 bin liradan başladı

Asgari ücret pazarlığı 2 bin liradan başladı
Giriş Tarihi: 7.12.2018

Ankara’daki toplantıda konuşan Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk, sosyal tarafların taleplerini dikkate alacaklarını belirtirken, sendikalar geçim şartlarının, işveren kesimi ise hedef enflasyonun göz önüne alınmasını istedi

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrette ilk tur görüşmeleri dün yapıldı. Pazarlığı 2 bin liradan başlatan işçi kesimi gerçekleşen enflasyon ve geçim şartlarının dikkate alınmasını, 100 liralık asgari ücret desteğinin sendikalı işyerlerine verilmesini istedi. İşveren kesimi hedef enflasyonun göz önüne alınmasını talep etti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücreti yüzde 770, reel olarak da yüzde 102 artırdıklarını belirterek, "İşçi ve işverenimizin taleplerine uygun seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum" dedi.

SENDİKALI ŞİRKETLERE

Görüşmeler dün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde başlarken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını 13 Aralık, üçüncüsünü 20 Aralık'ta yapacak. toplantıda Türk-İş heyetinin başkanlığını Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetinin başkanlığını ise Genel Sekreter Akansel Koç yaptı.
İşçi kesimi bakanlık ve TÜİK verileri geldikten sonra net bir talepte bulunacaklarını bildirdi.
Türk-İş temsilcileri dört kişilik ailenin mutfak giderinin bin 942 lira, bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 385 lira olduğuna dikkat çekerek, gerçekleşen enflasyonun dikkate alınmasını istedi.
İşveren kesimi ise hedef enflasyonun gösterge olmasını, asgari ücret desteğinin 2019'da da devam etmesini talep etti.
Bakan Selçuk, asgari ücreti sosyal tarafların taleplerini göz önünde bulundurarak, kalkınmayı tesis edecek şekilde ideal noktaya getirmeyi hedeflediklerini belirterek, "Gelecek yıl da önceliklerimizden biri istihdamı artırmak olacak. Bu çerçevede 2019'da istihdamı koruyacak, artıracak en önemli eylemlerden biri asgari ücretin ekonomik konjonktürle uyumlu tespit edilmesi olacak. Son toplantıda tüm kesimlerin uzlaştığı ve memnun olduğu bir rakamı açıklayacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

"GEÇİM ŞARTLARI GÖZETİLSİN"

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, tüketici fiyatlarının yüzde 6.30 arttığını belirterek, asgari ücret belirlenirken çalışanların geçim şartları ve ailenin dikkate alınması gerektiğini söyledi. Irgat, "Bekâr ve çocuksuz bir işçi için mevcut asgari ücret net bin 603 lira olarak belirlendi. Evli ve 3 çocuklu bir asgari ücretlinin vergi kaybı giderilmemiştir.
Asgari ücretliden kesilen vergi kadar bir tutar, işverenlere sosyal güvenlik prim indirimi olarak verilmektedir" diye konuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da, enflasyon oranının kırmızı çizgileri olduğunu söyledi. Atalay, "Evvela bir enflasyon oranını görelim, sonra ona göre hareket edelim. Önceden asgari ücret desteği veriyorduk. Bu sene Türk-İş'in isteği şu, örgütlü olan yerlere bu destek verilsin" dedi.

İŞÇİ GÖRMEZ, NASIL GEÇİNDİĞİNİ ANLATTI

Toplantı ya ilk kez bir asgari ücretli çalışan da katıldı. Türk-İş heyetinde Yalova Üniversitesinde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan 2 çocuk annesi Gülden Görmez asgari ücretle nasıl geçindiğini anlattı.
Görmez biri Balıkesir'de üniversite 3'ncü sınıf öğrencisi diğeri liseyi yarıda bırakmış iki oğluyla yaşadığını söyledi. Tek maaşla ev geçindirdiğini anlatan Görmez, "Kiram 850 lira, aldığım maaş yemek ve yol parasıyla bin 903 lira. Faturaları ödüyorsunuz. Elinize 200, 300 lira bazen kalıyor. Asgari ücretin insanca yaşamamızı sağlayabilecek bir düzeye gelmesini bekliyorum 2 bin lira üstü bekliyoruz" diye konuştu.

Asgari ücret pazarlığı 2 bin liradan başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN