• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi

100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi
Giriş Tarihi: 12.1.2019

’ın esnafa bu yıl kullandıracağı kredilerde oranı yüzde 50 indirimli olacak. Projeleri tarafından onaylanan genç girişimci esnaf ve sanatkârlara da 100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi verilecek

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı 40 bin işletmeye 20 milyar liralık cansuyu paketiyle birlikte kredi muslukları açıldı. Halkbank'ın 2019 yılında esnafa kullandıracağı kredilerde faiz oranı yüzde 50 indirimli olacak. KOSGEB tarafından projeleri onaylanan genç girişimci esnaf ve sanatkârlara da 100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi verilecek. Geleneksel mesleklerde, esnaf vergi muafiyet belgesi olanların, önceki yıllarda bu kapsamda kullanmış olduğu ancak bakiyesi bu yıla devreden kredileri için yüzde 100 faiz indirim oranı uygulanacak.
Makine, ekipman alımları, iş modernizasyonu amacıyla 30 bin liraya kadar kullandırılan krediler de bu kapsamda değerlendirilecek.

YÜZDE 50 FAİZ İNDİRİMİ

Halk Bankası'nca esnaf ve sanatkâra kredi kullandırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı.
Karara göre kooperatif kefaletiyle veya doğrudan esnaf ve sanatkârlara kullandırılan, bakiyesi bu yıla devreden ve yılsonuna kadar bankadan yeni kullanılacak kredilerde yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak.

GELENEKSEL MESLEKLERE ÖNCELİK

Geleneksel, kültürel, sanatsal değerleri olan el dokuma işleri, çini ve çömlek yapımı, ahşap oyma, keçecilik gibi kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren, 'esnaf vergi muafiyet belgesi' sahibi esnaf ve sanatkârlara, 2019 yılında kullandırılacak kredilerde ve bakiyesi 2019'a devreden kredilerde yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak. Ustalık belgesiyle son 1 yıl içinde kendi işletmesini kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf da bu fırsattan yararlanacak.
30 yaşını tamamlamış ve KOSGEB kredisi almamış girişimcilere, 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek.

YAPILANDIRANLAR YARARLANAMAYACAK

Ertelenmış, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar kapsamında borcu bulunan veya yeniden yapılandırılmış kredi borcu bulunan ile yeniden yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödeme süreci devam eden esnaf ve sanatkârlara borçlarının tamamı bankaya ödenmeden bu uygulama kapsamında kredi açılmayacak. Başvuru tarihi itibariyle son 5 yıl içinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkârlara faiz indirimli kredi kullandırılmayacak.

100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN