• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sıfır atıkta rekor

Sıfır atıkta rekor
Giriş Tarihi: 19.2.2019

Başkan 'ın eşi , başlattığı seferberlikle ’yi çevreci ülkeler listesinin başına taşırken, şu anda 2 bin 523 kurum sıfır atık uygulamasına geçmiş durumda

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, başlatmış olduğu sıfır atık sistemi seferberliğiyle Türkiye'yi çevreci ülkeler listesinin başına taşıdı. Türkiye genelinde 2 bin 523 kurum sıfır atık uygulamasına geçerken toplam bin 142 belediyede toplam 54.9 milyon nüfusa hizmet veriliyor. Sıfır atık projesi ile yılda 20 milyar liralık tasarruf hedeflenirken, yaklaşık 180 bin kişiye de istihdam sağlanacak.

90 TESİS KURULDU
Hükümet, 2023 yılında tüm Türkiye'nin sıfır atık sistemine geçmesi için her imkanını seferber ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üçer aylık raporlama sonuçları projeye kamu kurumları ve belediyelerin gösterdiği ilgiyi ortaya koydu. Düzenli depolama tesislerinin sayısı 90'a ulaşırken Bakanlık yerel yönetimlerin bu konudaki
çalışmalarını da yakından izliyor. İstanbul'da üç depolama tesisi, Ankara'dan Erzurum'a, Konya'dan Muğla'ya, Yalova'dan Kırklareli'ne kadar birçok ilde katık atık bertaraf tesisi kuruldu. Atıkların karayolu ile taşınmasına ilişkin tebliğ kapsamında da Aralık ayı itibariyle kullanılan lisanslı araç sayısı 2 bin 600'e ulaştı.

KAMUDA BAŞLADI
Atıkla mücadelede eğitim- uygulama ve çalışmalar kamu kurumlarında başlatıldı. Kamu kurumları, evler, okullar, üniversiteler, sanayi bölgelerinde dönüşümün önemi anlatıldı. Sıfır Atık Projesi ile 81 ilde seferberlik ilan edildi.

ŞİŞELERE, NAYLON TORBALARA VEDA
Başkan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın Ankara'dan başlattığı seferberlik iki yılda tüm Türkiye'ye yayıldı. Sıfır Atık Projesi kapsamında kamu kurum kuruluşları, AVM'ler, işyerleri, okullar, oteller, havalimanları, marinalar gibi noktalarda çalışmalar yapılırken, 13 bin 357 binada sıfır atık sistemi kuruldu. Bu amaçla ilk sıfır atık uygulaması Cumhurbaşkanlığı'nda hayata geçirildi. 10 ton metal atık ayrıştırıldı, 30 ton kâğıt, çöp yerine geri dönüşüm tesisine gitti

EN UYGUN İLÇE SEÇİLECEK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sıfır atık yerleşimi için en uygun ilçeyi seçecek ve pilot bölgede projeyi uygulayacak. Türkiye'nin ilk sıfır atık ilçesinin belirlenmesi için 81 il, 951 ilçede tarama çalışmaları sürüyor. Japonya'nın Kamikatsu kasabasında olduğu gibi Türkiye'ye örnek olacak bir sıfır atık ilçesi oluşturulacak. Bakanlık bu ilçeye donanım ve uzman desteği verecek. İlçenin organik atıklarından kompost yapılacak. Atıklar tesislerde işlenerek ekonomik kazanç sağlanacak.

Hazal ATEŞ

Sıfır atıkta rekor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN