• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Emeklinin ikramiye takvimi belli oldu

Emekliler bu yıl da Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde iki adet ikramiye alacak. İkramiyelerin ne zaman ödeneceği konusunda tarihler de belirlendi.

Emeklinin ikramiye takvimi belli oldu

5.3.2019

Geçtiğimiz yıl çıkartılan yasa ile emeklilerimiz artık dini bayramlar öncesinde 1000'er lira ikramiyelerini alıyorlar. Bu ikramiyeler maaşlar kaç lira olursa olsun aynı miktarda tüm emeklilere ödeniyor. Bu arada eşinden veya babasından ölüm aylığı alanlar da ikramiyelerden hisse oranlarında yararlanıyorlar. Yani eşinden dul maaşı alan birisinin hisse oranı yüzde 75 ise hesabına 750 lira ikramiye yatırılıyor.

NE ZAMAN ÖDENİYOR?
Emeklilerin ikramiyeleri bu yıl da bayramlardan önce hesaplara geçecek. Bu yılki ödemeler Mayıs ve Ağustos aylarında olacak. Bu yıl Ramazan Bayramı 4-6 Haziran'da idrak edilecek. 3 Haziran arefe günü. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle emeklilere bin liralık bayram ikramiyesinin Mayıs sonunda ödenmesi bekleniyor. Emeklilerin hesabına bin lira tutarındaki ödemeler büyük ihtimalle 27-31 Mayıs arasında yatırılacak. Böylece emekliler bu yılın ilk bayram ikramiyesini almış olacak.

İKİNCİSİ AĞUSTOS AYINDA
İkinci ikramiye ise tüm emeklilere Ağustos ayında ödenecek. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos'ta idrak edilecek. Arefe günü de 10 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor. İkramiyenin de bu tarihten önce, 5-9 Ağustos tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor.

YENİ EMEKLİ NASIL ALACAK?
Ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu yılın ilk ikramiyesinden yararlanacak. Yeni emekliler, bu tarihten itibaren verilecek tüm bayram ikramiyelerini alabilecek, 2018'de 2 bin lirayı cebine koymuş olacak. Ramazan bayramı sonrasında ve Kurban Bayramı öncesinde emekli aylığı bağlananlar da bin liralık ikramiyeden yararlanabilecek. İlk ikramiyeden sonra ancak ikinci ikramiye yatırılmadan önce emekli aylığı bağlananlar, 2018'i bin lira ikramiye ile kapatacak. İkramiye ödemelerinin yapılacağı kesin tarih Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulacak.

MİKTAR ARTAR MI?
Şu anda emekli ikramiyelerinin miktarı her bayram için bin lira olarak belirlenmiş durumda. Miktarın zamlarla birlikte artırılması yönünde talepler bulunuyor. Ancak henüz bu konuda net bir durum yok. Mevcut düzenlemeye göre emekliler 2019 yılında toplam 2 bin lira ikramiye alabilecek.

TEMMUZ'DA ZAM VAR
Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ödenmesinden sonra Ağustos ayına kadar emekliler Temmuz ayında bir zam ile de sevinecek. Temmuz ayında tüm emeklilerin maaşı artacak. Emekli Sandığı emeklileri toplu sözleşme gereğince yüzde 5 zam alacak. Bunun üzerinde oluşacak enflasyon ise fark olarak yatırılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise Temmuz ayına kadar oluşacak 6 aylık enflasyon oranında zamları maaşlarında görecek.

600 LİRAYI BULUYOR
Yeni emekli olanlar sadece ikramiye değil promosyon uygulamasından da yararlanabilecek. Yeni emekli olanlar maaşlarını 3 yıllığına bir bankadan alma sözü verirlerse 600 lirayı bulan promosyondan da yararlanacak. Normalde en yüksek 450 lira olan promosyon parası bazı bankaların kampanyaları ile 600 liraya kadar çıkıyor. Bankalar ayrıca düşük faizden puan uygulamasına kadar birçok ek destekler de sunuyor.

FARUK ERDEM

Emeklinin ikramiye takvimi belli oldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.