• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Beştepe yatırım için sahaya iniyor

Beştepe yatırım için sahaya iniyor
Giriş Tarihi: 15.3.2019

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan () yeniden yapılandırıldı. Kurul, yatırımın her safhasında hem ulusal hem küresel yatırımcıların rehberi olacak

YENİ hükümet sistemiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı da yatırımların önünü açmak için sahaya indi. Yatırımlara ivme katmak amacıyla Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu da (YOİKK) yeniden yapılandırıldı. Cumhurbaşkanlığı her yıl dünyanın önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticilerini ağırlayacak. Kurul'a yeni dönemde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlık yapacak. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı da Kurul'da görev alacak. Kurul, işletme dönemi de dahil olmak üzere yatırımın her safhasında hem ulusal hem küresel yatırımcıların rehberi olacak.

İSTİŞARE PLATFORMU
Cumhurbaşkanı kararıyla yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik kararları almakla görevli Kurul'un çalışma esasları yeniden belirlendi. Kurul'un sekretarya görevini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapacak. Yatırım Danışma Konseyi prensip olarak her yıl Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında toplanacak. Yatırım çalışmalarına uluslararası bir bakış açısı kazandırılması amacıyla dünyanın önde gelen çok uluslu şirketlerinin üst düzey yöneticilerini bir araya getiren, sınırlı sayıda katılımcıya sahip istişari platform olarak görev yapacak.

7 BAKANLIK VE 6 SIVIL KURULUS BİR ARAYA GELİYOR
YOİKK'de Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın da yer aldığı 7 bakanlığın yanı sıra ilk kez Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı da görev alacak. Sivil örgütleri temsilen de TOBB, TİM, TÜSİAD, MÜSİAD, DEİK,
Uluslararası Yatırımcılar Derneği başkanları Kurul'da olacak. TÜBİ- TAK Başkanı da komitede bulunacak. Komite toplantıları 3 ayda bir gerçekleştirilecek.

Beştepe yatırım için sahaya iniyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN