• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Buğday ve arpa fiyatında çiftçiye müjde

ve , “Toprak Mahsulleri Ofisi, buğday ve arpada geçen yıla göre en az yüzde 25-30 daha yüksek alım fiyatı açıklayacak” dedi

Buğday ve arpa fiyatında çiftçiye müjde
Giriş Tarihi: 15.3.2019

İzmir'in Tire ilçesinde kurulan yem fabrikasının temelini atan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, inşaatın 300 gün içinde tamamlanacağını belirterek, "AK Parti böyle yapıyor. Temeli atıp, 5 sene sonra bulunduğu yerde bırakmıyor" dedi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından İzmir'in Tire ilçesindeki organize sanayi bölgesinde yaptırılacak yem fabrikasının temel atma töreninde konuşan Pakdemirli, Türkiye'nin zor bir ev ödevi olduğunu, bunun bir araya gelinerek yapılabileceğini, bu noktada kooperatiflerin de çok önemli bir rolü bulunduğunu söyledi.

"KONTROLÜ ELE ALDIK"
Sorunların hepsini bildiklerini dile getiren Pakdemirli, Türkiye'nin son dönemde, bu kadar desteğe rağmen çok ciddi "istikrarsızlaştırma hareketi" yaşadığına işaret etti. Bakan olduğu dönemde, ortada hiçbir sebep yokken dövizin 4 liradan 7,5 liraya kadar tırmandırıldığını vurgulayan Pakdemirli, "Bunu tırmandıran iç piyasalar değil, yurt dışından başlamış bir operasyon. Allah'a şükür kontrolü ele aldık, ama diğer taraftan girdi maliyetlerimiz de arttı" değerlendirmesinde bulundu.

​"MART SONUNA KADAR 3.7 KATRİLYON LİRA DESTEK ÖDEMESİ YAPACAĞIZ"
Pakdemirli, normal seviyelere çekmelerine rağmen gübrenin geçen seneye göre yüzde 50-55, yemin ise yüzde 40 arttığına dikkati çekerek, "Toprak Mahsulleri Ofisi, buğday ve arpada geçen yıla göre en az yüzde 25-30 daha yüksek fiyatla alım fiyatı açıklayacak." dedi. Geçen yıla ait destek ödemelerinin çoğunu mart sonunda tamamlamayı hedeflediklerini ifade eden Pakdemirli, "Mümkün mertebe daha fazlasını vermek istiyoruz. Mart ayında da 3,7 katrilyon lira destek ödemesi yapacağız" bilgisini paylaştı.

​"İKTİDARLA YEREL YÖNETİMİN BİRLİKTE YÜRÜMESİ ŞART"
Muhalefetin hiçbir projesi olmadığını ve vatandaşın gönlüne giremediğini belirten Pakdemirli, bundan dolayı kendilerine çamur attıklarını ifade etti. Torbalı'da 750 kişinin istihdam edileceği tarıma dayalı ihtisas büyükbaş besi organize sanayi bölgesi kuracaklarını, bin 300 dekar alanı sulayacak Çakırbeyli Göleti'ni yatırım programına alacaklarını aktaran Pakdemirli, burada aynı zamanda 1 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını söyledi. Pakdemirli, "Bu hizmetlerin devamının sağlanması için iktidarla yerel yönetimin birlikte yürümesi şart. Bu sebeple AK Parti'ye vizenin devamı için oyunuzu istiyoruz. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Torbalı'nın evladı" diye konuştu.

NADİR UYSAL

Buğday ve arpa fiyatında çiftçiye müjde haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA