• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

borcunu kapatana yüzde 22 indirim

TOKİ borcunu kapatana yüzde 22 indirim
Giriş Tarihi: 17.3.2019

Toplu konutta yüzde 22 indirim kampanyası başlıyor. Çevre ve Kurum, “19 Nisan’a kadar sürecek kampanyada vatandaşlarımız eğer borçlarını kapatırlarsa yüzde 22 indirimden faydalanabilecek” dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon programında bakanlığın yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2012'de başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğini anımsatan Kurum, bu kapsamda bugüne kadar 590 bin konutun dönüşümünün gerçekleştirildiğini söyledi.
Kurum, hedeflerinin mekansal stratejik planı yaparak şehir bazında sanayi-tarım alanlarının uygun yerlerde olduğu kentsel dönüşümü yönetmek olduğunu dile getirdi. Yılda 300 bin, ileriki 5 yılda da bir buçuk milyon konutun dönüşümünü yapmayı hedeflediklerini belirten Kurum, bu bir buçuk milyon konutun da "acil-öncelikli" alanlar olduğunu vurguladı.

200 BİNE YAKIN BAŞVURU

Kurum, TOKİ ile başlattıkları 50 bin sosyal konut projesinin yapımının 10 milyar lira olduğu bilgisini paylaşarak, "Yatay yapılaşmayı bu 50 bin konutla 67 ilimize, sonra 81 ilimize çıkartmak suretiyle her ilimizde bu pilot uygulamaları yapmış olacağız.
Bu uygulamalar şehrin geneline, gayrimenkul sektörüne de bir yön verecek" dedi. Proje kapsamında İstanbul'da 6 bin 300 konutun bulunduğunu, 652 lira taksitle vatandaşların ev sahibi olabileceğini anımsatan Kurum, bugüne kadar 200 bine yakın başvurunun yapıldığını bildirdi.

KAMPANYA BAŞLIYOR

Konuşmasında bir müjde de veren Bakan Kurum, "Bugüne kadar TOKİ'den ev almış vatandaşlarımız var. Şu an ödemelerini yapan 210 bin vatandaşımızı ilgilendiren süreçte, inşallah 21 Mart tarihi itibarıyla vatandaşlarımızın borçlarını kapamalarına müteakip yüzde 22 indirim kampanyasını başlatıyoruz. 19 Nisan'a kadar sürecek bu kampanyada vatandaşlarımız eğer borçlarını kapatırlarsa yüzde 22 indirimden faydalanabilecekler. Yüzde 25'ten az olmamak üzere borçlarını kapatabiliyorlar, o yüzde 25'lik kısma da yüzde 22 indirim uygulanıyor. Tamamını kapatırsa yine yüzde 22 indirim uygulanıyor. Bu sayede ödeme güçlüğü çeken vatandaşımıza bir rahatlama getirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

ATATÜRK HAVALİMANI YERİNE MİLLET BAHÇESİ

Atatürk Havalimanı'yla ilgili bilgi veren Murat Kurum, "13 milyon metrekarelik alan orası, işin bütününde süreçte millet bahçesi yapacağız ve bu kesin bir karar. Ancak bu millet bahçesi etaplar halinde yapılacak. Bir kısmında özel ve kargo uçaklarının devam edeceği bir süreç var, onların hepsi üçüncü havalimanına taşınana kadar. O sürece kadar mevcutta bir pisti korumak zorundayız. Taşınma işlemi bittikten ve arazi bize teslim edildikten sonra oranın imalatını da TOKİ ile yapacağız. Millet bahçesinin yapımına 2019 yılı içerisinde başlamayı planlıyoruz" dedi.

TOKİ borcunu kapatana yüzde 22 indirim haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN