• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Emekliye çifte maaş

Emekliye çifte maaş
Giriş Tarihi: 17.4.2019

Hükümet, sosyal güvenlik reformu kapsamında emekliye ikinci bir gelir kapısı açacak olan "tamamlayıcı emeklilik" sistemini teşvik eden adımlar atacak.
Emekli gelirinin yüzde 40'ını tamamlayıcı sistemlerden gelen Hollanda modelinde olduğu gibi yeni kıdem sistemiyle beraber tamamlayıcı, mesleki emeklilik sistemleri de yaygınlaşacak.
Otomatik BES tamamlayıcı emekliliğe dönüşürken, çalışanın maaşından yapılan yüzde 3 kesintinin yanı sıra işveren ve devlet de fona katkı sunacak. Yeni sistemle vatandaşın emekli olduktan sonra ani gelir kaybına maruz kalması önlenmiş olacak.
Cumhurbaşkanlığı 2019 Yıllık Programı'na göre sosyal tarafların mutabakatıyla tüm işçilerin erişebilirliğini güvence altına alan bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı sistemi kurulacak.
Türkiye'de prim sistemi ve bireysel tasarruf sistemi bulunuyor.
Tamamlayıcı emeklilik, bireysel emeklikten farklı olarak şirket veya kurum bünyelerinde çalışanlar için fonlar aracılığıyla oluşturulan bir sistem. Şirketler, çalışanları için düşük primler ödeyip fonlarda değerlendiriyor. Emeklilikte ikinci maaş ya da toplu ödeme şeklinde veriliyor.

HAZAL ATEŞ

Emekliye çifte maaş haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA