• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Enflasyona karşı ürün borsası desteği

Gıda enflasyonunu düşürmek için ürün ihtisas borsasına desteğini sürdüren ekonomi yönetimi, satış işlemlerinden 1 Ocak 2024’e kadar prim borçlarına karşılık kesinti yapılmamasını kararlaştırdı

Enflasyona karşı ürün borsası desteği
Giriş Tarihi: 17.4.2019

Hükümet, gıda enflasyonunun düşürülmesine katkı sunacak ve piyasanın fiyat istikrarı içinde dengelenmesini sağlayacak ürün ihtisas borsasına destek adımlarını sürdürüyor. Ekonomi yönetimi dün itibariyle önemli bir adım daha attı. Bu kapsamda ürün senetlerinin satış işleminden 1 Ocak 2024'e kadar prim borçlarına karşılık kesinti yapılmayacak.

YÜKSEK FİYAT DÖNEMİNE SON

Uygulamayla dönemsel olarak ortaya çıkan fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesi ve borsanın tarla ile piyasa fiyatı arasındaki dengesizlikleri gidermesi hedefleniyor. Borsanın güçlenmesiyle birlikte elektronik ürün senedi ile bağlantılı olarak işleyecek depolama yapısı sayesinde arzın bol olduğu dönemlerde, ürünlerin aracılar tarafından sağlıksız şekilde depolanıp, tüketicilere yüksek fiyattan satılmasının önüne geçilecek.

FİYATLARDAKİ İNİŞ ÇIKIŞLAR EN AZA İNDİRİLECEK

Piyasada rekabetçi ortamda gerçekleşecek sağlıklı fiyat oluşumu sayesinde fiyatlardaki dalgalanmalar asgariye indirilecek. Diğer taraftan hasat dönemlerinde tarım ürünlerindeki arz yığılması nedeniyle oluşan fiyat düşüşleri önlenecek. Üreticiler ürünlerini yakın çevrelerindeki sınırlı sayıdaki tüccara satmak zorunda kalmayacak.
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tebliğine göre, Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan ikincil düzenlemeler çerçevesinde lisanslı depo işletmelerine tevdi edilen ürünleri temsilen oluşturulan ürün senetlerinin satış işleminden 1 Ocak 2024'e kadar prim borçlarına karşılık kesinti yapılmayacak.

Enflasyona karşı ürün borsası desteği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA