• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kıdem tazminatında 2 taraf da mutlu olacak

Kıdem tazminatında 2 taraf da mutlu olacak
Giriş Tarihi: 17.4.2019

temasları kapsamında Başkan Trump ve yatırımcılar ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı , kıdem tazminatının sorunlu bir alan olduğunu, sürecin tüm paydaşların mutabakatıyla işleyeceğini söyledi

ABD temasları kapsamında Başkan Donald Trump ve yatırımcılar ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunurken, Türkiye-ABD ilişkileri, demir-çelik ürünlerine uygulanan ek vergiler ile Halk Bankası konularının ele alındığını söyledi. Albayrak, yatırımcılarla yaptığı toplantılara ilişkin ise "Bugüne kadarkilerin en başarılısı" ifadesini kullandı.

Bazı yatırımcıların kendisine İstanbul seçimlerini sorduğunu aktaran Albayrak, "İstanbul seçimleri ne olursa olsun piyasa tarafından satın alındı" dedi. Albayrak, gazetecilerin, "Seçim tekrarlanırsa yatırımcı tepkisi ne olur?" sorusuna, "Yatırımların artması veya kesilmesi açısından bir fark yaratmaz" şeklinde yanıt verdi. Albayrak ayrıca, kıdem tazminatı tartışmalarına ilişkin, "Tüm paydaşların mutabakatıyla bir süreç işleyecek. Daha ortada bir şey yok. Kıdem tazminatı çok sorunlu bir alan. İşçi, işveren, sendika mutsuz. Öyle bir formül üreteceğiz ki tüm paydaşlar mutlu olacak.
Tüm paydaşlarla adım atılacak" dedi.

'ÇOK OLUMLU, YAPICI GEÇTİ'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Beyaz Saray'da ABD Başkanı Trump ile görüştü. Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Washington'daki temaslarını değerlendirdi. Albayrak, görüşmeler sırasında ABD Başkanı Donald Trump tarafından kabul edildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Hazine Bakanı Steve Mnuchin ve Kıdemli Başdanışman Jared Kushner ile iş birliğimizi artırmaya yönelik adımları görüştüğümüz toplantılar sırasında, ABD Başkanı Sayın Donald Trump tarafından kabul edildik. Kendilerine Cumhurbaşkanımızın selam ve mesajlarını ilettik." Bakan Albayrak, görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

"Çok olumlu, yapıcı bir görüşme gerçekleşti. Gayet pozitif bir geri dönüş oldu. Gerekli mesajları da Türkiye'ye dönüşte Cumhurbaşkanımız'a ileteceğiz. S-400 ile alakalı süreçleri gayet makul bir şekilde dinledi. Olumlu bir anlayış içinde bir bakış açısı sergilediğini gözlemledim. Bu görüşme Türkiye'ye verilen önemi ve olumlu algıyı gösteren bir husus. Trump'ın Cumhurbaşkanımız'a olan güçlü diyaloglarını gösteriyor."

TÜRKİYE'YE YATIRIM İÇİN BUNDAN DAHA İYİ BİR ZAMAN YOK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD ziyareti kapsamında Washington'da Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile Amerikan- Türk Konseyi (ATC) tarafından düzenlenen 37. Ortak Yıllık Konferansın gala yemeğinde katılımcılara hitap etti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın yanı sıra çok sayıda davetlinin de katıldığı ekinlikte Albayrak özetle şunları söyledi:

Ekonomik bağlarımızı güçlendirme konusunda büyük bir potansiyel var.
Liderlerimiz ekonomik ilişkiler konusuna bağlılar ve biz de bu eksik halkayı tamamlamak zorundayız. Türkiye- ABD ekonomik ilişkileri ikili ilişkilerimizin motoru olmalı, geleneksel güvenlik ortaklığımız kadar da güçlü olmalıdır.

HERKESE KAPIMIZ AÇIK

Türkiye'ye yatırım yapmak için muhtemelen bundan daha iyi bir zaman olmamıştır. Önümüzdeki 4,5 yılda bir seçimin olmaması ve istekli bir ekonomik dönüşüm ajandasına bağlılığındaki güçlü hükümet kararlılığıyla, Türkiye yatırımcılar için her çeşit muhteşem olanaklar sunuyor. Yılın geri kalanı için ilan edilen Yapısal Reform Adımları ile yakın gelecekte ekonomik bakışı geliştirmeyi ve uzun vadede büyüme potansiyeli artırmayı sürdüreceğiz. Türkiye'nin güçlü mali bilançosu 2019'un ikinci yarısında büyümeyi hızlandırmak konusunda bize güven veriyor ve bu sadece bir başlangıç.

Tüm bunlar, bize Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023'e giden sağlam yollar açacak. Türkiye, serbest piyasa sistemini, hukukun üstünlüğü önceliğini sürdürmeye ve savunmaya derinden bağlıdır. Önümüzde duran olanaklar konusunda heyecanlıyız ve bu yolculuğa ortak olmak isteyen herkese kapımız açık. Başka bir deyişle Türkiye iş yapmak isteyen herkese açık.

PİYASALARA OLUMLU MESAJ

Bakan Albayrak'ın ABD Başkanı Trump ile görüşmesini değerlendiren Prof. Dr. Kerem Alkin, "İki ülke diyaloğu açısından önemli.
Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak'ı, Sayın Trump'ın değer verdiği danışmanla birlikte kendi makam odasında ağırlamış olması uluslararası çevre açısından, Türkiye Amerika ilişkilerinin mutlaka bir diyalog çevresinde yönetilmesi açısından önemlidir.
Amerika'yla aramızdaki ticari ilişkilerin 75 milyar dolarlık bir hacme ulaştırılması için çok önemli bir süreç organize edildi. İki ülkenin bu rakama ulaşması mümkün" dedi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Haykır görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

"ABD'de uluslararası finans piyasalarının etkili oyuncuları ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın temasları, S-400 gerginliğinin somut adımlarla çözümlendiğini görmek açısından önem arz etmektedir. İşbirliğini artıracak adımların konuşulması, S-400 alımı noktasında ABD'nin farazi bir tedirginlik oluşturma potansiyeli taşımadığı mesajı piyasalarda rahatlama ve olumlu beklenti yarattı."

Kıdem tazminatında 2 taraf da mutlu olacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN