• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Et fiyatlarını dengede tutacak kaynak hazır

Et fiyatlarını dengede tutacak kaynak hazır
Giriş Tarihi: 26.4.2019

Et ve ’nun, et fiyatlarındaki dengenin üretici ve tüketici aleyhine bozulmasını önlemek amacıyla yaptığı alımsatım neticesinde oluşacak fark, Tarım Bakanlığı’nın 2019 yılı tarımsal destekleme bütçesinden ödenecek

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
Buna göre, et fiyatlarındaki dengeleme için alım-satım neticesinde oluşacak fark için kaynak sağlandı. Et ve Süt Kurumu'nun (ESK), et fiyatlarındaki dengenin üretici ve tüketici aleyhine bozulmasını önlemek amacıyla yaptığı alım-satım neticesinde oluşacak fark, 2019 yılı tarımsal destekleme bütçesinden ödenecek.

MAĞDURİYET ÖNLENECEK

Et Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Karar, hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak, besiciyi korumak, piyasada oluşan fiyat dalgalanmalarını önlemek ve kamu yararı kapsamında bu yıl için et piyasasının düzenlenmesi amacıyla çıkarıldı.
ESK'nin, et fiyatlarındaki dengenin üretici ve tüketici aleyhine bozulmasını önlemek amacıyla yaptığı alım-satımlar neticesinde oluşacak fark, kurumun hazırlayacağı icmal karşılığında, 2019 tarımsal destekleme bütçesinden karşılanacak.

150 MİLYON LİRALIK

Karar kapsamında yapılacak ödemeler için gerekli olan en fazla 150 milyon liralık kaynak, Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinden ayrılacak.
Bakanlık, ödemelerde ihtiyaç duyulacak belgeleri belirlemeye ve değiştirmeye, ödemeye esas kararın yürütülmesine ilişkin diğer düzenlemeleri yapmaya, uygulama esaslarını belirlemeye, Ziraat Bankası ve diğer kamu kurum-kuruluşlarla protokol yapmaya yetkili olacak.

TEBLİĞ ÇIKARILACAK

Destekleme ödemeleri, tebliğle belirlenen iş ve işlemlerin yapılmasının ardından ödemeye esas icmallerin elektronik ortamda Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'ne iletilmesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gerekli kaynağı bankaya aktarmasından sonra yapılacak. Ödemeler için gerekli finansman, bütçenin ilgili harcama kaleminden tahsis edilecek.
Ziraat Bankası'na hizmetlerinden dolayı, ödenen tutarın yüzde 0.2'si komisyon olarak ödenecek.

Et fiyatlarını dengede tutacak kaynak hazır haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN