• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İmalatçı 140 bin firmaya teşvik

İmalatçı 140 bin firmaya teşvik
Giriş Tarihi: 14.5.2019

Bakan Albayrak, 3 kamu bankası aracılığıyla Türkiye’nin ithalata bağımlı sektörlerinde uzun vadeli, TL bazlı, düşük maliyetli kredi desteğiyle üretim kapasitesini artıracak paketin müjdesini verdi

HAZAL ATEŞ

Hükümet, imalat sanayisinde yaklaşık 800 milyarlık ara malı ithalatını oluşturan ürünlerin ülke içinde karşılanma oranını artırmak için düğmeye bastı.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 3 kamu bankası aracılığıyla Türkiye'nin ithalata bağımlılığıyla ilgili sektörlere uzun vadeli, TL bazlı, düşük maliyetli kredi paketi hazırladıkları müjdesini verdi.
Ziraat Bankası yetkilileri, Albayrak'ın açıkladığı paketin cari açığa sebebiyet veren, istihdama katkı sağlayacak makine, ham madde- aromalı imalatına yönelik olacağını söyledi.

300 BİN KİŞİYE İŞ

Bu paket doğrudan imalatçı 140 bin firmayı ilgilendirirken, imalat sanayisi ve yerli ara malı üretimi ikiye katlanacak. Dış ticaretin yaklaşık yüzde 94'ünü oluşturan imalat sanayisinde gıdadan elektronik ürüne kadar büyüme üzerinde belirleyici rol üstlenen sektörlere vergi indirimi, kaynak tahsisi, prim desteği başta olmak üzere özel teşvik verilecek.
Kredi desteğinin yanı sıra, KDV, kurumlar vergisi desteği sürecek, Başkan bunu 5 yıl süreyle uzatabilecek.
İmalat sektöründeki küçük işletmelere istihdam teşvikleri kapsamında 1.2 milyar liralık destek sağlanacak.
İmalat sektörü 300 bin istihdam yaratacak. Binlerce imalatçı, ihracatçı firmanın gözü Bakan Albayrak'ın Mayıs, Haziran aylarında açıklanacağını söylediği pakete çevrildi. Yüksek yatırım gerektiren ara malı ve sanayi hammaddelerinin üretimine öncelik verilecek.
Enerji, sağlık, havacılık, uzay, otomotiv, raylı sistemler, bilişim ve savunma sektörleri gibi öncelikli sektörlerde teknolojik ürün yatırımları desteklenecek.

ÖNCELİK MAKİNE YATIRIMLARINA

Ziraat Bankası yetkilileri, ham madde- ara malı imalatının yanı sıra makine sektörüne de kredi desteği sağlanacağını belirtirken, bu alanda güçlü bir yerli tedarik zinciri oluşturuluyor. Yeni dönemde sektörde ara girdilerin ve ürünlerin yerlileştirilmesine yönelik yatırım ve ortak girişimleri destekleyen mekanizmalar devreye girecek. Panel, batarya teknolojileri, güç elektroniği sistemlerine yönelik çalışmalar yaygınlaştırılarak yerli üretim desteklenecek. Demir-çelik sektörü üretiminde ithalatla karşılanan paslanmaz çelik, vasıflı çelik, yapısal çelik ve dikişsiz boru gibi yüksek katma değerli ürünlerin üretimi teşvik edilecek.

TEŞVİKLER TAM GAZ SÜRECEK

Katma değeri yüksek kimyasalların üretimi özendirilecek.
Kritik mühimmat ve koruma sistemlerinde ihtiyaç duyulan malzemelerin imalatında hammadde olarak kullanılmakta olan kimyasalların yeni teknolojilerle üretilmesi sağlanacak. Petrokimya alanında ülkemizin ihtiyacı bulunan yeni üretim tesislerinin kurulması teşvik edilecek.
Raylı sistem araçlarının milli imkânlarla tasarlanması, geliştirilmesi, test ve sertifikasyonlarının yapılması, seri üretimlerinin gerçekleştirilmesi sürecine katkı sunacak.

HAZİNE, 10,7 MİLYAR LİRA BORÇLANMAYA GİTTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün yaptığı ilk ihalede 12 ay (364 gün) vadeli, kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracını gerçekleştirdi. İhalede basit faiz ve bileşik faiz yüzde 26,12 oldu. İhalede, piyasa yapıcılarına 3 milyar 100 milyon liralık satış yapıldı.
İkinci ihalede ise 5 yıl (1701 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 2,1 reel kupon ödemeli, TÜFE'ye endeksli devlet tahvilinin yeniden ihracı yapıldı. Piyasa yapıcılarından 2 milyar 135 milyon liralık teklif alındı ve bu kesime 1 milyar 700 milyon liralık satış yapıldı. Böylece Hazine, toplam 10 milyar 701 milyon lira borçlandı.

İmalatçı 140 bin firmaya teşvik haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN