• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

3 bin sanatçıya sosyal güvence

Hazırlanan yönetmelikle ve Bale, Devlet Tiyatroları ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda görevli sözleşmeli personelin sigortaları 30 gün üzerinden yatacak, kıdem tazminatları birikecek ve izin hakları olacak

3 bin sanatçıya sosyal güvence
Giriş Tarihi: 15.5.2019

HAZAL ATEŞ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatının ardından sosyal güvencesi olmayan tek bir sanatçı kalmaması için başlatılan çalışma tamamladı.
Devlet Opera ve Bale, Devlet Tiyatroları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda çalışan 3 bine yakın süreli sözleşmeli personel kadrosundaki sanatçıya ilişkin yönetmelik Devlet Personel Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi.

ÖDÜLLÜ DANSÇILAR

Ramazan Bayramı öncesi yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelikle birlikte bu kapsamdaki sanatçıların sigortaları 30 gün üzerinden yatacak, kıdem tazminatları birikecek ve izin hakları olacak.
Başkan Erdoğan'ın çağrısının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un girişimiyle hazırlanan yönetmelikle sanatçıların sorunu çözüme kavuşturuluyor.
Konu Meclis gündemine de taşındı. Milletvekilleri tiyatro, opera sanatçılarının tam çalıştıkları halde sigortalarının eksik yatırıldığına dikkat çekti. Devlet tiyatrolarında binin üzerinde, Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü'nde bine yakın, Güzel Sanatlar Müdürlüğü'nde 300'e ve diğer sanat kurumlarında da 700'e yakın sanatçı süreli sözleşmeli olarak görev yapıyor. Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde kadrosu bulunmayanlar arasında altın madalyalı, yurt dışında ödüller almış dansçılar da bulunuyor.

NE SANATÇI NE DE İŞÇİ

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt çalışmanın tamamlandığını belirtirken, yönetmelikle "ne sanatçı, ne de işçi" sıfatı taşıyan süreli sözleşmeli sanatçıların özlük hakları iyileşecek. Misafir sanatçı adı altında sözleşmeli görev yapan sanatçılar da korumaya alınacak.
Sahnelerde 15 yılın üzerinde başrol olarak görev alan süreli sözleşmeli personel kadrosundaki sanatçıların sigortaları artık eksik yatırılmayacak.

İDARİ SÖZLEŞMELİ OLACAKLAR

Yönetmelikte Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünde süreli sözleşmeli çalışan personelin "idari sözleşmeli" olarak kadroya alınması öngörülüyor.
Temmuz 2018'de yürürlüğe giren kararname kapsamında, tam zamanlı, kısmi zamanlı veya projelerle sınırlı olmak üzere üç farklı sözleşmeli istihdam yaşama geçti. Sanat kurumlarında görev yapan sözleşmeli personel de bu düzenleme kapsamına alındı. Yönetmelikle sanat kurumlarında süreli sözleşmeyle çalışan personelin tam zamanlı çalışması sağlanacak.

KIDEM TAZMİNATI ALABİLECEKLER

Bugünkü uygulama çerçevesinde bu sanatçıların sözleşmeleri her ayın 14'ünde çıkış gösterilip 15'inde yeniden yapılıyor.
Haftalık sözleşmeyle hiçbir yasal izin ve güvence olmadan yılın 8.5 ayı maaş alabiliyorlar.
Belirli süreli sözleşmeli çalışanlar kıdem tazminatına hak kazanamadıkları gibi, ihbar tazminatı, iş arama izni, işe iade davası açma hakları da bulunmuyor.

3 bin sanatçıya sosyal güvence haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA