• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’den siparişe yüzde 20 vergi

Çin’den siparişe yüzde 20 vergi
Giriş Tarihi: 16.5.2019

Amazon, Alibaba gibi şirketlerden kargoyla sipariş edilen ürünlerden yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi alınacak. Yurt dışından televizyon ve cep telefonları yolcu beraberinde 3 yılda bir getirilebilecek

HAZAL ATEŞ

İthalatı azaltmak için yerli üretimi artırmaya odaklanan hükümet yurtdışından siparişler ve yolcuların beraberinde getirdiği cep telefonu gibi ürünlere ilişkin iki önemli karara imza attı.
Amazon, Alibaba gibi uluslararası şirketlerden sipariş edilerek kargoyla gönderilen bedeli 22 euroyu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı.
Bu ürünlerden bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi alınacak.
AB ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirtilenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

YILDA 1 MİLYON TELEFON

Cumhurbaşkanlığı kararıyla yurt dışından televizyon, müzik çalar ve cep telefonları yolcu beraberinde 3 yılda bir getirilebilecek.
Her iki düzenleme 30 Mayıs'ta yürürlüğe giriyor. Kitap veya benzeri basılı yayında yüzde 8 olan gümrük vergisi de sıfırlandı.
Türkiye'ye yılda yaklaşık 1 milyon adet telefon yolcu beraberinde geliyor. Türkiye'nin cep telefonu ithalatına ödediği tutar yaklaşık 2 milyar dolara ulaştı.

BAKAN ALBAYRAK SİNYALİ VERMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 27 Şubat'ta yaptığı açıklamada yurt dışındaki e-ticaret sitelerinden gelen ürünler için yeni vergi mesajı vermişti. Bakan Albayrak, geçen yıl Türkiye'ye sadece bir ülkeden 26 milyon 0-2 kilogram arası posta geldiğini dile getirmişti.

Çin’den siparişe yüzde 20 vergi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN