• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Binlerce aileye bayram öncesi müjde

Binlerce aileye bayram öncesi müjde
Giriş Tarihi: 17.5.2019

Sürekli iş göremezlik geliri alanlara da bayram ikramiyesi geliyor. Uygulamadan 200 bin kişi yararlanacak. Hayatını kaybeden kişinin eşi ve çocukları da ikramiye alacak. Kayıp oranı yüzde 45 olana 450 lira verilecek

HAZAL ATEŞ

Milyonlarca emeklinin yüzünü güldüren hükümet, aileleriyle beraber 200 bine yakın iş göremezlik geliri alan vatandaşa da bayram ikramiyesi verecek. Hükümet, bu yılın başından itibaren Ekim 2008'den önce sürekli iş göremezlik geliri alırken yaşamını yitirenlerin eş ve çocuklarına da gelir bağlamaya başladı.
İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödeniyor.

SGK SORULARI YANITLADI

Meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olanlara 250 lira, yüzde 45 olanlara 450 lira ikramiye ödenecek.
Yaklaşık 12.3 milyon emekli bu yıl çift ikramiye alacak. Emekli ikramiyeleri 27-31 Mayıs tarihleri arasında Ramazan Bayramı'ndan önce hesaplarda olacak.
Sosyal Güvenlik Kurumu, emekli ikramiyelerine ilişkin dul ve yetimlere ödemeden birden fazla dosyadan geliri olanlara ne kadar ikramiye verileceğine kadar birçok başlıkta merak edilen sorulara yanıt verdi. Merak edilen bazı başlıklar şöyle:

BİRDEN FAZLA DOSYA

Birden fazla dosyadan gelir veya aylık alan emekli, hak sahiplerine en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden ödeme yapılıyor.
Örneğin, emekli aylığı ile beraber vefat eden eşinden ölüm aylığı alan bir emekliye en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden bin lira tutarında ikramiye ödenir.
Emekli aylığı ile beraber yüzde 45 meslekte kazanma gücü kaybı oranı üzeriden sürekli iş göremezlik geliri alan bir emekliye en fazla ödemeye imkan veren emekli aylığı üzerinden bin lira verilir

DUL VE YETİM AYLIĞI

Vefat eden sigortalılardan gelir ve aylık alan hak sahiplerinin bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında ödenir. Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle yüzde 50 hisse oranı ile eşe, yüzde 25 hisse oranı ile yetim çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde bin lira tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeniyor. Eşe 500 lira, yetim çocuğa ise 250 lira tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılır. İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara da gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödenir.

ŞAMPİYON SPORCULAR DA ALIYOR

Bayram ikramiyesi alanlar arasında şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller de bulunuyor.

Binlerce aileye bayram öncesi müjde haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN