• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bu yaz moda Türkiye

Bu yaz moda Türkiye
Giriş Tarihi: 17.5.2019

Türkiye’ye akını başladı. Yakın zamanda ABD, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerden yapılan provokatif açıklamalara halk kulak asmadı. Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 24 arttı

ADEM ÜLKER

Türkiye'ye turist akınının önünü kesmek isteyenlerin oyunu yine tutmadı. Bir çok ülkede siyasilerin yeniden dillendirmeye başladığı, 'Türkiye'ye gitmeyin' çağrılarına halk kulak asmadı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, nisan ayı turizm verilerini paylaştı. Ersoy, "Türkiye'yi ziyaret eden yabancı sayısı yüzde 24 arttı" dedi. En fazla ziyaretçinin yüzde 48 ile Almanya'dan geldi. Almanları, yüzde 34 artışla Ruslar, yüzde 31 artışla İngilizler izliyor" ifadelerini kullandı.

ANTALYA'YA 2,5 MİLYON KİŞİ

Turist sayısında Türkiye'nin turizm cennetlerinden Antalya başı çekti. Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan kente, 1 Ocak ile 15 Mayıs arasında gelen turist sayısında geçen yıla göre yüzde 24'lük artış yaşandı.
Geçen yıl ilk 4,5 ayda 1 milyon 891 bin 428 yabancı turist ağırlayan Antalya'yı, bu yıl aynı dönemde 178 ülkeden 2 milyon 347 bin 152 turist ziyaret etti.

RUSYA'DAN YÜZDE 30 ARTIŞ

Antalya'ya gelen turistlerin ülkelerine göre dağılımında ise Rusya ilk sırada yer aldı. Rus turist sayısı, geçen yıla göre yüzde 30 artarak 819 bin 406 oldu. İkinci sırada 475 bin 198 turistle Almanya, ardından 140 bin 606 turistle İngiltere geldi. İngiltere'yi ise sırasıyla Hollanda, Ukrayna, Polonya, Litvanya, İsrail, Belçika ve Danimarka takip etti.
Bu yıl Ramazan Bayramı 4 Haziran Salı günü başlayıp 6 Haziran Perşembe günü bitecek.
Kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışanlar 3 Haziran Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılacak. Tatil süresinin 9 güne çıkarılmasıyla otellerdeki bayram hazırlıkları da hızlandı.

EGE YİNE DOLACAK

Otel rezervasyonlarında yüzde 90 doluluğa yaklaştıklarını söyleyen ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, "Bu yıl TL'nin döviz karşısında değer kaybetmesi nedeniyle yurt dışından ciddi talep aldık. Başta Antalya olmak üzere Asos'a kadar giden bantta yabancı turist talebi çok fazla olduğu için iç pazara sunacağımız oda sayısında geçen yıllara göre düşüş var. Yerli turist daha fazla Ege Bölgesi'ndeki turistik tesisleri tercih ediyor. Bizim planlamamıza göre turizmde 2023 yılındaki hedefler 2019'da tutturulacak. 2023'deki hedefimiz ise 50 milyon turist ve 50 milyar dolar girdi yerine 70 milyon turist ve 70 milyar dolar girdi olarak yenilendi" diye konuştu.

OSMANLI'NIN PARMAK İZİNE ÇİNLİ İLGİSİ

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan, Osmanlı mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtan Karabük'ün Safranbolu ilçesine yılın ilk çeyreğinde gelen 161 bin 565 ziyaretçi arasında 9 bin 226 kişiyle Çinliler başı çekti.
ANIT eserleri, kanyonları ve mağaralarıyla da kültür turizminin gözdesi olan Safranbolu'yu ziyaret eden yabancı misafirler arasında son 5 yılda da Çinliler liderliği bırakmadı.

BAYRAM İÇİN ELİNİZİ ÇABUK TUTUN

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, bayramda Çeşme'nin tamamen dolu olacağına dikkat çekti. Rezervasyonların yüzde 90'a ulaştığını dile getiren Demir, "Yabancı turist de görmeye başladık. Termal ve Alaçatı destekli doluluklarımız hızla artmaya başladı" dedi.

Bayram tatilinin uzatılması kararının aylar önceden alınmasının önemine dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler İşletmeler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu da, "Güney Ege'de bayram bereketli geçecek. Yurt dışından gelecek Türk misafirlerimizle birlikte yüzde 90 üzerinde doluluk olacak" diye konuştu.

Aydın Kuşadası'nda da Avrupa ilgisiyle beraber bayrama üç hafta kala otellerin büyük bölümünün tamamen dolduğu açıklandı. Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Tacettin Özden, "Bayramda genelde doluluklar iyi. Oteller dolmak üzere. Rezervasyonlar iyi geliyor. Hem yerli hem yabancı pazarda Kuşadası'na yoğun bir ilgi var" ifadelerini kullandı.

Bodrum Otelciler Birliği Derneği Genel Sekreteri Orhan Kavala tatilcilere yer sorunu yaşamamaları için mutlaka rezervasyon yaptırmaları uyarısında bulunurken, TÜRSAB Bodrum Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Yüksel Araslan da, "Bayramda Bodrum dolu olacak. Buraya gelme planı yapan vatandaşlarımız ellerini çabuk tutsun" açıklamasını yaptı.

Bu yaz moda Türkiye haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN