• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Beş yıldızlı aşçılar gözde

Beş yıldızlı aşçılar gözde
Giriş Tarihi: 18.5.2019

rekorlar yılına hazırlanırken 5 yıldızlı oteller alakart ve yöresel mutfak aşçısı bulmak için ’dan destek istedi. Sahil beldelerindeki tesislerde 4 bine yakın aşçı, aşçı yardımcısı ve garson açığı bulunuyor

HAZAL ATEŞ

Turizm sektöründe bu yıl dolulukların yüzde yüzlere ulaşması beklenirken, yazın en popüler mesleği aşçılık oldu.
Açık iş oranı en yüksek sektörler arasında konaklama-yiyecek hizmeti başı çekerken beş yıldızlı oteller alakart, yöresel mutfak aşçısı bulmak için Türkiye İş Kurumu'ndan destek istedi. İŞKUR'un 55 bin açık iş listesinde aşçılar ve garsonlar başı çekti.
Ağırlıklı olarak kıyı otellerde İŞKUR beş yılda 400 bin turizm çalışanına meslek içi eğitim verecek.

500 BİN KİŞİYE İŞ KAPISI

İstihdam seferberliğinde Türkiye genelinde 4 ayda 500 bin kişi iş buldu.
İŞKUR acilen 55 bin açık iş için personel aradığını duyurdu. Yükselişe geçen turizm sektöründe garsondan aşçıya kadar çeşitli kademelerde bu yaz 50 bine yakın istihdam yaratılacak.
Yeni dönemde turizm sektörüne yönelik iş garantili kurslarla da 1 milyona yakın istihdam yaratılması hedefleniyor.
İstihdam seferberliğine iş dünyasından belediyelere kadar her kesimden destek gelirken yaz aylarında turizm başta olmak üzere hizmet sektörleri de yeni fırsatlar sunuyor. "Turizmde iş var" kampanyası ile yaklaşık 250 bin turizm çalışanına meslek içi eğitim verilmesi hedefleniyor. İŞKUR'un Mayıs ayı açık iş ilanlarında da garson, aşçı, aşçı yardımcısı ilanları başı çekiyor.

YÜZDE 50 ARTIRILACAK

Turizm sektörüne yönelik de özel istihdam komisyonu kurularak iş garantili kurslar yaygınlaştırılıyor.
Beş yıllık dönemde turizm sektöründe istihdamın yüzde 50 arttırılması hedefleniyor.
Bu yılın sonuna kadar da 250 bin turizm çalışanının meslek içi eğitimden geçirilmesi, 300 bin de iş gücünün meslek yetiştirme kurslarında eğitilmesi hedefleniyor. Hükümet, turizm sektöründe istihdamı yüzde 80 artırma kararı alırken, 2023 yılına kadar 400 bin turizm çalışanı meslek içi eğitimden geçirilecek.

İŞKUR KARŞILIYOR

Kalifiye eleman desteği sağlayan kurslarda kat hizmetinden servis hizmetine birçok branşta da eğitim veriliyor. İş garantili meslek kurslarında kursiyerlerin günlük zorunlu giderleri, kısa vadeli sigorta giderleri kurs süresince İŞKUR tarafından karşılanıyor. Mesleki eğitim kursları da en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenleniyor.

Beş yıldızlı aşçılar gözde haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN