• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ev kadınlarına 15 bin lira faizsiz kredi desteği

Ev kadınlarına 15 bin lira faizsiz kredi desteği
Giriş Tarihi: 11.6.2019

Ekonomi yönetimi kadınların işgücü piyasasında daha fazla yer alması için hazırlanan destek paketini uygulamaya geçiriyor. Devletin hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi desteğiyle kadınlar iş sahibi olacak

HAZAL ATEŞ

Hükümet, yeni sistemde kadınların işgücü piyasasında daha fazla yer alması, mesleki yönden gelişmesi için kapsamlı bir destek paketi hazırladı. Çalışma hayatında yaklaşık 9 milyon kadın aktif görev alırken, işgücüne katılım oranı son 10 yılda yaklaşık 4 milyon artış gösterdi. Hükümet 12 milyona yakın ev hanımına sosyal güvence ve iş imkânı yaratmak için Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla 15 bin liralık faizsiz krediden evde üretimin mikro krediyle teşvik edilmesine kadar birçok başlıkta destek sağlıyor.

YÜZDE 41'E ÇIKACAK

Hükümet, istihdam, yatırım, üretim, sosyal politikalarda kadına pozitif ayırımcılık yapmaya devam ediyor. Türkiye İş Kurumu'nca düzenlenen meslek kursu, girişimcilik eğitimi, iş başı eğitim programına katılacak kadınlara hem çocuk bakımında hem de ulaşımda destek veriyor. Kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 41'e çıkarılması hedefleniyor.

KENDİ İŞLERİNİ KURUYORLAR

Kadınların iş hayatına kazandırılması amacıyla hazırlanan destek paketindeki hibe, faizsiz kredi ve düşük faizli kredi imkânları şöyle:

- Sosyal Yardımlaşma Vakfı ev hanımlarına iki yılı geri ödemesiz 15 bin liralık faizsiz kredi desteği veriyor. İki yılı geri ödemesiz, sonraki 6 yıl içinde faizsiz geri ödeme şeklindeki bu krediyle kadınlar kendi işini kurabiliyor.

- Kadın Girişimciler Derneği, kadınların aktif iş hayatında yer alması için eğitim ve finansal kaynak sunuyor. Gerek kamu bankaları gerekse özel bankalar kadın girişimcileri desteklemek amacıyla düşük faizli krediler veriyor.

- KOSGEB Kadın Girişimci Desteği kapsamında iş yeri açacaklara 50 bin liraya kadar hibe, 300 bin liraya kadarki yatırımlarda düşük faizli kredi veriliyor. Girişimcilik belgesi alanlara araç gereç, makine gibi ihtiyaçlar için sıfır faizle 100 bin liraya kadar kredi desteği sağlanıyor.

- Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla tarımla uğraşan kadınlara yüzde 70 hibe desteği sağlanıyor. Kırmızı ve beyaz et imalatı, süt imalatı, kanatlı hayvan imalatı, arıcılık, mantar imalatı, örtü altı ve üstü bitki imalatı gibi alanlarda faaliyet göstermek isteyen ancak sermayesi bulunmayanlara hibe veriliyor.

- Türkiye İsrafı Önleme Vakfı çatısı altında gerçekleştirilen eğitimlerin ardından mikro kredi ile evde üretim destekleniyor. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında faizsiz geri ödemek koşuluyla ev kadınlarına 5 bin liraya kadar kredi veriliyor. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı aracılığıyla girişimci kadınlara "Maya Mikro Ekonomik Destek" programı kapsamında kredi kullandırılıyor.

- Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 31 ilde açtığı 201 Aile Destek Merkezindeki kurslara katılan kadınlar hibe ve kredilerle kendi işyerlerini açıyor. Kursta eğitim gören kadınlara İŞKUR tarafından günlük para veriliyor.

- İş'te Anne Projesi kapsamındaki kurslara katılan 0-15 yaş arası çocuğa sahip annelere günlük 80 lira ödeme yapılıyor. Eğitim süresince katılımcıların iş kazası ve meslek hastalığı ile GSS primlerini yine İŞKUR karşılıyor.

Ev kadınlarına 15 bin lira faizsiz kredi desteği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN