• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Vergi indirimleri için süre azaldı

Mobilya, züccaciye ve beyaz eşyadaki ve indirimleri için tanınan sürenin ’da sona ereceğini belirten işyeri sahipleri, son 20 günde satışlarını önemli oranda artırmayı bekliyor

Vergi indirimleri için süre azaldı
Giriş Tarihi: 11.6.2019

Geçen yıl Kasım ayında başlayan mobilya, beyaz eşya ve züccaciyedeki ÖTV ve KDV indirimlerinin süresinin Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 30 Haziran'a uzatılması esnafın yüzünü güldürdü. Mobilya, züccaciye ve beyaz eşya sektörlerinde vergi uzatımının satışları ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de yüzde 30 artıracağı belirtildi. Önceki indirim süresinin son ayı olan Mart'ta büyük cirolar elde ettiklerini belirten işyeri sahipleri, bu ayın son günlerinde önemli satış beklediklerini vurguladı.

31 MART'TA DOLMUŞTU

Piyasada yaz nedeniyle klima ve derin dondurucu satışlarının artması bekleniyor.
ÖTV'nin sıfırlanmasıyla küçük elektrikli ev aletleri satışlarında yaklaşık yüzde 25'lik bir artış yaşandı. Pazarda beyaz eşya satışının toplam satış içindeki payı 4.8 puan artarak yüzde 20.8'den yüzde 26.3'e yükseldi. Ramazan ve bayramın ardından düğün ve yazlık ev ihtiyaçları alışverişlerinin Haziran ayına büyük hareket getireceği ifade ediliyor.
ÖTV indirimi buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın gibi birçok üründe, ürün başına 130 ila 400 lira arasında indirim anlamına geliyor.
İndirim sayesinde yatak odası takımlarında 1.000 ile 3.000 TL arasında avantaj söz konusu.
Düğün gruplarında indirim 10 bin TL'ye kadar çıkıyor.
Ekonomiyi canlandıran vergi indirimlerinin süresi 31 Mart'ta dolmuştu. Beyaz eşyada yüzde 6.7 oranındaki ÖTV sıfırlanırken, mobilyada KDV oranı yüzde 18'den 8'e indirilmişti.

TİCARİ ARAÇTA ÖTV TEŞVİKİ UZATILMALI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ticari araçların ÖTV'siz yenilenmesine ilişkin sürenin 30 Haziran'da dolacağını belirterek, "Ticari araçların ÖTV'siz yenilenmesi teşvikinin süresi uzatılmalı ve uygulamada karşılaşılan sorunlar çözüme kavuşturulmalı." ifadesini kullandı. ÖTV istisnasından yararlanabilmek için esnafın eski aracını 2 yıl içinde elinden çıkarmak zorunda olduğuna işaret eden Palandöken, büyük çoğunluğun ise yasal süresinde eski aracını sattığı halde bu durumu vergi dairesine bildirmeyi unuttuğundan büyük cezalarla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Vergi indirimleri için süre azaldı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA