• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Sosyetik boşanmalara’ Maliye’den vergi takibi

‘Sosyetik boşanmalara’ Maliye’den vergi takibi
Giriş Tarihi: 12.6.2019

Maliye ekipleri, ünlü sanatçılar ile iş insanlarının milyonlarca liralık boşanma davalarını yürüten avukatların yatırdıkları harçları ve dilekçeleri incelerken, vergi kaçıranlar hakkında işlem başlatılıyor

Maliye, lüks düğünlerin ardından sanatçılar, iş dünyası başta olmak üzere sosyetik boşanma davalarını yakın takibe aldı. Acun Ilıcalı-Şeyma Subaşı, Demet Şenerİbrahim Kutluay, Mustafa Ceceli-Sinem Gedik, Mustafa Sandal-Emina Jahovic gibi ünlü sanatçıların milyonlarca liralık boşanma davalarını yürüten avukatların yatırdıkları harçlar, dilekçeler inceleniyor.
Milyonlarca liralık nafaka ödemeleriyle gündeme gelen davaları üstlenen avukatların gelir ile beyanları da çapraz denetime tabi tutularak POS makineleri inceleniyor. Vergi kaçıranlar hakkında işlem başlatılıyor.

ŞATAFATLI DÜĞÜNLER

Vergi kontrolörleri, dillere destan, limuzinler, helikopterler, havada uçuşan dolarlarla dikkat çeken düğünlerde vergi kaçağına göz açtırmıyor. Önce düğünleri sonra da milyonlarca liralık boşanma davalarıyla gündeme gelen sosyetenin boşanma davaları da yeni bir inceleme konusu oldu. Maliye bu davalardan yüksek gelirler elde edip de gelir vergisi beyanlarında sıfır kazanç, zarar gösteren, matrah artışı yeterli görülmeyen avukatların peşine düştü. Basında adı ünlülerin boşanmalarıyla sıkça gündeme gelip de düşük matrah gösteren avukatlar doğrudan incelemeye tabi tutuluyor.
İstanbul'un Bebek, Etiler, Ataköy, Ankara'nın Çankaya gibi lüks semtlerinde ofisleri bulunup da devletten vergi kaçıran avukatlara yönelik incelemelerde Adalet Bakanlığı'ndan da destek alınıyor. Kamuoyunun gündeminden düşmeyen sanatçı, işadamlarına hizmet veren avukat ve avukatlık bürolarının incelemeye alındığını belirten yetkililer, "Hedefleri belirledik. Bu avukatları mahkeme, noter üzerinden takip ediyoruz. Ünlü çiftlerden ne kadar para aldıklarını belirliyoruz. Vergi istihbarat merkezindeki kayıtları, harcamaları, banka hareketlerine bakılıyor" dedi. Vergi incelemelerinde, Vergi İstihbarat Merkezi'ndeki kayıtlar ile kredi kartı harcamaları da kıyaslanıyor.

GÜNDEM BELİRLEYEN AYRILIKLAR

Son yıllarda kamuoyunda en çok konuşulan bazı boşanma davaları ve ödenen nafakalar şöyle:

- Acun Ilıcalı bir yıl evli kaldığı Şeyma Subaşı'na aylık 125 bin lira nafaka ödüyor.

- Olaylı bir boşanma sürecinin ardından iş adamı Lemi Gülman, eski eşi Reyhan İpekel'e 14 milyon lira, Osman Hattat 25 yıllık eşi Yeşim Hattat'a Etiler'de bin metrekare villa, bin dolar, 3 bin dolar da nafaka ödemeyi kabul etti.

- Şarkıcı Pınar Eliçe, altı yıl evli kaldığı Esenyurt eski belediye başkanı Gürbüz Çapan'ın kardeşi Çetin Çapan'dan ihanete uğradığını ileri sürerek boşanırken, 3 milyon lira aldı.

- İstanbul sosyetesinin bilinen yüzlerinden Ceyla Gölcüklü (Shahnavaz), Rusya'da petrol kuyuları bulunan, Houston, Londra ve Moskova'da petrol dağıtımı yapan ETI Holding'in patronu olan Azeri işadamı Shery Shahnavaz ile 11 yıllık evliliğini bitirdi.
10 yaşındaki kızı Lara'nın velayetini alan Ceyla Gölcüklü nafaka olarak 140 milyon lira aldı.

- Bettina Hakko, 23 yıllık eşi, üç çocuğunun babası Vakko'nun patronu Cem Hakko'dan boşanma karşılığı 5 milyon lira nakit, 10 milyon 220 bin liralık şirket hissesi ve 1 milyon 752 bin lira değerinde gayri mülk olmak üzere toplam 17 milyon lira tazminat aldı.
Bir çok ünlünün nafakaya ilişkin davaları sürüyor.

‘Sosyetik boşanmalara’ Maliye’den vergi takibi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN