• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Seralara 1.7 milyar liralık kredi desteği

Seralara 1.7 milyar liralık kredi desteği
Giriş Tarihi: 14.6.2019

Enflasyonla​ mücadele seferberliği kapsamında gıda fiyatlarını aşağıya çekmeye yönelik atılan adımlar meyvesini vermeye başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı sera desteği için başvuruda bulunan üretici sayısı 7 bine yaklaştı. Toplam 500 yeni yatırımcı seracılığa başlarken, devletin sağladığı destek 1.7 milyar liraya ulaştı.

500 YENİ YATIRIMCI

Kış aylarında yaşanan spekülasyonların etkisiyle artan gıda fiyatlarına karşı başlatılan seracılık hamlesinin bir ayağı olan "Seracılık Finansman Kredisi" üretime büyük katkı sağlayacak.
Şubat ayında devreye alınan pakete başvuran 6 bin 905 üreticiden 500'ü bu alana ilk kez yatırım yaptı. Bakan Albayrak, seracılık alanındaki desteğin amacını "Modern seracılık altyapısını tesis edecek, üretimi artıracak, kış aylarındaki gıda fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların önüne geçeceğiz" diye açıklamıştı.
Paket kapsamında son üç yılın seracılık alanında kullandırılan kredi ortalamasının yaklaşık 3 katı kredi sağlandı.
BU arada toplam 1,7 milyar TL'lik kredinin 875 milyon TL'lik kısmı hesaplara yattı. Seracılık kredilerinde liderliği Antalya aldı. Afyon'daki başvurular yüzde 10'u oluştururken, Aydın yüzde 5.6, İzmir yüzde 5.2'lik payıyla dikkat çekti.

HAZAL ATEŞ

Seralara 1.7 milyar liralık kredi desteği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN