• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’e Torbalı çağrısı

Volkswagen’e Torbalı çağrısı
Giriş Tarihi: 17.6.2019

Başkanı ’un Alman devi ’e yeni fabrika yatırımı için ’nin avantajlarını anlatması ve Opel’in Torbalı’daki satılık arazisini önermesi ilçede umutları artırdı

FATİH ŞENDİL

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Frankfurter Allgemeine Zeitung'a (FAZ) verdiği söyleşide Alman otomotiv devi Volkswagen'in (VW) yeni fabrika yatırımı için Türkiye'yi seçmesinin avantajlarını anlattı. Ermut'un, Volkswagen'e Opel'in İzmir'in Torbalı ilçesindeki satılık arazisini önermesi, ilçede heyecan yarattı. Alman otomotiv devi Volkswagen'ın yeni üretim tesisi için Türkiye ve Bulgaristan arasında yaşanan rekabete ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ermut, Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung'a (FAZ) açıklamalarda bulundu.

100 MİLYON € TEŞVİK
Volkswagen ile devam eden müzakereleri yürüten Arda Ermut, Türkiye'nin avantajlı olduğu noktalara dikkat çekerek, Opel'in Torbalı'da satışta olan yerini önerdi. Skoda ve Seat'ların üretileceği tamamen yeni fabrikanın nereye kurulacağının belli olmadığı belirtilen haberde, İzmir yakınlarında 2001 yılına kadar Opel'in bulunduğu 40 hektarlık bir araziyle ilgili görüşmelerin yürütüldüğü vurgulandı. Görüşmelerde arazinin İzmir demir yolu ağıyla bağlantısının somut olarak gündemde olduğunu belirten gazete, Türk hükümetinin yaklaşık 100 milyon euroluk teşvik planının da görüşmelerde ele alındığını yazdı.

İŞ DÜNYASI: ÇOK DOĞRU KARAR OLUR
DESTEĞE HAZIRIZ
● TİRSAN Yönetim Kurulu Başkanı, Alman otomotiv sektörünün dev şirketlerine yedek parça üreten ve Manisa OSB'de Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın fabrikasını açtığı işadamı Mehmet Tiryaki,Alman otomobil şirketi Volkswagen'in İzmir'i seçmesinin doğru bir karar olacağını ve bu yatırımın hızla bitmesi için her türlü desteğe ve yardıma hazır olduklarını belirtti.

MOODY'S'E EN GÜZEL CEVAP
● MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Bilal Saygılı, ABD merkezli derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye ekonomisindeki iyileşme sürecinin hızlandığı bir dönemde yine skandala imza atıp, kredi notunu bir basamak indirdiğini anımsatarak şunları söyledi: "Bu derecelendirmeye en güzel cevap Alman otomobil devinden gelmiştir. Moody's, İstanbul seçimleri öncesinde yeni bir algı operasyonuna girişmiştir. Türkiye'nin kredi notunu Ba3'ten B1'e indiren tetikçi kuruluştur. Almanların otomobil sektöründe önemli ismi Volkswagen'ın Torbalı bölgesinde yatırımı için MÜSİAD olarak her türlü desteğe hazırız."

EN CAZİP BÖLGEYİZ
● Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, "Liman, havayolu, demiryolu bağlantısı ile bölgenin en cazip yeri Torbalı'dır. Otomobil üretiminde tecrübemiz var. Lojistik, iş gücü ve yan sanayi konusunda gerek Türkiye gerekse de Balkanlarda örneği bulunmayan bir konumdayız" dedi.

Volkswagen’e Torbalı çağrısı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN