• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Bankaya değil konuta yatıranlar kazanacak’

‘Bankaya değil konuta yatıranlar kazanacak’
Giriş Tarihi: 26.6.2019

İnşaat firmaları, tamamlanan konutlara yüzde 30’a varan yeni maliyet artışlarını yansıtmadıklarını söyleyerek, “Bir ay içinde 400 bin liraya alınacak bir ev, yıl sonuna doğru artan talep ve maliyetlerin yükselmesiyle 600 bin liraya kadar çıkacak” dedi

Banka kredi faiz oranlarının yüksekliği ve artan inşaat maliyetleri yeni inşaat projelerini yavaşlatırken; önceki aylarda tamamlanmış konutlar değer kazanıyor. Sektördeki durağanlık nedeniyle, neredeyse maliyetine satış yapan firma temsilcileri, "Bitmiş konut projelerimize yüzde 30'a varan yeni maliyet artışlarını yansıtmadık. Yatırımcıların önümüzdeki 1 ay içinde 400 bin liraya alacakları bir ev, yıl sonuna doğru kredi faiz oranlarının düşmesi, artan konut talebi ve inşaat maliyetlerindeki yükselişe bağlı olarak 600 bine kadar çıkacak. Bu da yüzde 50 kar demek. Bankalar ise yüzde 1.55 ila 2.04 arasında mevduat faizi veriyor. Bu oran 400 bin lirada 92 bin liraya ulaşarak sadece yüzde 23 kar sağlıyor" dedi.

SON 1 AY UYARISI

Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı: Bugüne kadar mevduat faizlerinin yüksekliğinden dolayı vatandaşın parasını bankaya yatırması doğru bir karardı.
Bugün ise konut maliyetleri yüzde 27.5 artmış durumda ama konut fiyatları hala aynı.
Bir de aldığınız konutu kiraya verdiğinizde her ay 2 bin lira civarında kazanç sağlarsınız.
Şu anda sırf artan maliyetlerin konuta yansıtılmamasından dolayı vatandaş yüzde 27.5'luk bir kazanç sağlıyor. Enflasyon gerileyip, kredi faizleri düşüp piyasa canlandığında, ev almak için firmalara gidenler şimdiki avantajı çoktan yitirmiş olacak.

YÜZDE 100 ARTIŞ

Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yücesoy: Bugün için arsa fiyatlarında hiç düşüş yaşanmadı.
Ama maliyetler 3 yılda neredeyse 3 kat arttı. Fakat bu durum fiyatlara yansıtılamadı.
Piyasaya baktığınızda satış fiyatlarının halen olması gerekenin yüzde 30 altında seyrettiğini görüyoruz. Banka kredi faizlerinin düşmesiyle yeniden güncellenecek gayrimenkul fiyatlarında en az yüzde 20'lik artış olacak. Ben, inşaattaki maliyet artışları, arsaların artan değerleri, kredi faizlerindeki düşüş nedeniyle fiyatlarda yüzde 100'e yakın artış olacağını öngörüyorum. Ev sahibi olmak isteyenler 1 aylık süreci iyi değerlendirsin.

DEĞERİNİN ALTINDA

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer: Bankaların faiz oranları vatandaşlara oldukça cazip geliyor.
Belki bugüne kadar bu doğruydu ama bundan sonrası için tam tersini söyleyebiliriz.
Öncelikle vatandaşlarımız şu an satılan konutların değerinin çok altında olduğunu bilmiyor. 600 bin liralık bir ev bugün 400 bine satılıyor.
Fakat sanki evin gerçek fiyatı 400 bin liraymış gibi hareket ediliyor. Çok değil, birkaç ay sonra kredi faiz oranları düşüp konut fiyatları olması gereken değere yükseldiğinde bugün alanlar yüzde 50 oranında kazanç sağlayacak. Ev almak isteyenler için önümüzdeki 1 ay çok önemli.

‘Bankaya değil konuta yatıranlar kazanacak’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN