• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gayrimenkul sektöründe gözler indiriminde

Gayrimenkul sektöründe gözler faiz indiriminde
Giriş Tarihi: 11.7.2019

İzmir’de konut sektörünün önde gelen isimleri yapılacak indiriminin ardından konut kredilerinde de oranların 0.98 ile 1.02’lere kadar geri çekilmesini beklediklerini söyledi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın önümüzdeki toplantıda faizleri düşürmesi ihtimalinin yükselmesi, gayrimenkul sektöründe de konut kredisi faiz oranlarının aşağılara çekileceğine yönelik beklentileri artırdı. İzmir'de konut sektörünün önde gelen kuruluşlarının temsilcileri faiz oranlarının çok hızlı bir şekilde düşmesini beklediklerini ve bu oranın 0.98 ile 1.02'lere kadar geri çekilebileceğini vurguladı. Ekonomistlere göre faiz indiriminin ardından enflasyon oranlarının yıl sonuna kadar tek haneli rakamlara düşmesi bekleniyor. Beklentilerin gerçekleşmesi durumunda Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranlarının psikolojik seviye olan %1'lere yaklaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

NORMALE DÖNECEK

Gayrimenkul uzmanları konut kredisi faiz oranlarında gerçekleşecek yeni düşüşle birlikte piyasanın tekrar normale döneceğini belirttiler. Konut almayı planlayan vatandaşların faiz oranlarının düşmesini beklediklerini, bankaların faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmesinin vatandaşların bu yöndeki kararlarında etkili olacağını belirten iş dünyası temsilcileri, "Bir kaç ay içinde faizlerin yüzde 1'lere çekilmesiyle konut satışlarında geçmiş yıllarda olduğu gibi patlama yaşanır. Konut almak isteyenler faizlerin düşmesini sabırsızlıkla bekliyorlar" görüşünü dile getirdi.

ŞU ANDA EN DÜŞÜK % 1.5

En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.54'e düştü. Temmuz ayında açıklanan TÜFE verilerine bağlı olarak ise Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranları yüzde 1.5'e geriledi.

PİYASAYA YÖN VERENLER NE DİYOR?

İZKA İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI AZAT YEŞİL: En geç bir iki ay içinde faiz oranlarının düşmesini bekliyoruz. Faiz oranlarının düşmesi sadece inşaat sektörüne değil, 40'dan fazla sektöre canlılık getirecektir.

MEGAPOL YÖNETİM KURULU BAŞKANI SELİM GÖKDEMİR: Faizlerdeki düşüşün ardından konut kredisi faiz oranlarının da önemli oranda aşağı çekilmesini bekliyoruz. Ciddi düşüşle birlikte gayrimunkul satışlarında önemli patlama olacaktır.

AYDEMİR İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI LATİF AYDEMİR: Bankaların konut kredisi faiz oranlarında önümüzdeki aylarda ciddi bir düşüş bekliyoruz. En düşük konut kredisi faiz oranının yüzde 0.97-0.98 ve 1'e çekilmesi sektöre büyük bir canlılık getirecektir.

GÖZDE İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI KENAN KALI: En geç Eylül ayı içinde konut kredisi faiz oranlarının düşeceğini ümit ediyoruz. Konut satışlarının artması ile tüm sektörler canlanacaktır.

AVCILAR İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI İDRİS AVCI: Mevduat faizlerinin düşmesi ve konut faizlerinin yüzde 1'in altına düşmesini bekliyoruz. Konut piyasası hareketlenecek.

FATİH ŞENDİL

Gayrimenkul sektöründe gözler faiz indiriminde haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN