• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sıfır atık yaygınlaşıyor

Sıfır atık yaygınlaşıyor
Giriş Tarihi: 13.7.2019

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından himaye edilen ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan Sıfır Atık Projesi'nin yönetmeliği yayımlandı. Bir yılı aşkın bir sürede Türkiye'nin dört bir yanında uygulamaya giren ve elde edilen başarılı sonuçlarla Dünya geneli önemli kuruluşlardan ödül alan projede yeni dönem başlıyor. Artık AVM'ler, konut siteleri, akaryakıt istasyonları gibi birçok alanda da sıfır atık uygulaması zorunlu olacak. Türkiye'nin tamamında hayata geçirilecek projede son tarih 2020.

BELGE ALMAK ZORUNLU

Sıfır atık yönetim sistemi kapsamındaki faaliyetler ve bu faaliyetlere ilişkin olarak istenen bilgi ve belgeler için Sıfır Atık Bilgi Sistemi kullanılacak. Sistemi kurmakla yükümlü olan kurum ve alanlar çalışmalarını 2020'de tamamlayacak, yönetim sistemini kuracak. Askeri bölgeler, kamu kurum ve kuruluşları, havalimanları, limanlar, akaryakıt istasyonları, iş merkezleri, ticari plazalar, belediyeler, eğitim kurumları, sağlık kuruluşları, 300 ve üzeri konuta sahip siteler, 100 oda üzeri konaklama işletmeleri 2020'ye kadar atık yönetim sistemini kurmak zorunda. Sıfır atık belgesi temel, gümüş, altın ve platin seviye olmak üzere 4 seviyede verilecek.

TÜLAY CANBOLAT

Sıfır atık yaygınlaşıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA