• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

indirimi beklentisi güçlendi

Faiz indirimi beklentisi güçlendi
Giriş Tarihi: 17.7.2019

ABD ’nın olası indiriminden Türkiye’nin yararlanacağı ve enflasyonla faizde de düşüş olacağı belirtilirken, T-Bank Genel Müdürü Taze, Merkez Bankası’nın 250 - 300 baz puan arasında bir indirim yapmasını beklediğini söyledi

Merkez Bankası'nın ilk toplantısında faizleri düşüreceğine yönelik beklentiler güçlendi. Ekonomistler, enflasyon ile politika faizi arasındaki makasın 8 puanı geçtiğini belirtirken, piyasaların da indirime odaklandığını ifade etti. Olumlu gelişmelerle birlikte İstanbul Borsası'nda yılın ikinci yarısında yükseliş yaşanması bekleniyor. Yüzde 50 BankMed, yüzde 50 Arap Bank'ın sahibi olduğu T-Bank'ın Genel Müdürü Servet Taze, dünyada likiditenin bollaşacağı ve Türkiye'nin de bundan payını alacağı öngörüsünü paylaştı. Taze, "Çünkü Türkiye potansiyeliyle ciddi bir cazibe merkezi. Gerek Avrupa Birliği, gerek Amerikan Merkez Bankası Fed'in faiz indirimi düşündüğü ve likidite bıraktığı bir ortamda bizim gibi ülkelerin ciddi anlamda bu nakit akışından kaynak alabileceği görüşündeyim" dedi.

TEK HANELİ RAKAM

Önümüzdeki aylarda enflasyon ve faizde düşüş olacağı görüşünü paylaşan Taze, şöyle konuştu: "Enflasyonun Ekim, Kasım gibi tek haneli rakamlara geleceğini düşünüyorum. Buna paralel reel faizin de makul seviyelerde olacağını ve aşağı geleceğini düşünüyorum. Bu yıl enflasyon ve faiz yatırımcın biraz daha önünü göreceği seviyede olacak. Döviz stabıl bir konuma gelir görüşündeyim. Merkez Bankası'nın yerinde ve dengeli adımlarıyla döviz makul seviyede kalabilecektir. Kurun seviyesinden çok bu ani iniş ve çıkışlar zarar veriyor." Piyasanın bir faiz indirimi beklediğini ve bu ay sonundaki Merkez Bankası toplantısından bu faiz indirimi kararının gelmesinin piyasa tarafından satın alındığını belirten Taze, "Seviyesi konuşuluyor. MB kararında bir indirim olmasını bekliyorum. Ne çok ne de az bir indirim olacaktır. Benim beklentim 250 - 300 baz puan arasında bir indirim olması. Fed'in Temmuz mu Eylül ayında mı indirim yapacağı da önemli" dedi.

KONUT FAİZİ DÜŞEBİLİR

Konutta önümüzde dönemde dengeleme olacağını belirten ve faiz oranlarının düşeceği tahmininde bulunan Taze, "Bütün vadelerde düşüş olacağını düşünüyorum. Dünyadaki likiditeden Türkiye'nin nemalanacağını düşünüyorum. Enflasyondaki düşüşe paralel faiz oranlarının da aşağı gelmesi ve likiditeye daha kolay ve daha ucuz ulaşılmasıyla birlikte bunun konut, tüketici, otomotiv ve ticari krediler dahil bütün fiyatlara yansıyacağını düşünüyorum" diye konuştu.

COMMERZBANK DA 150 BAZ PUAN DİYOR

Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose TC Merkez Bankası'ndan bu ayki toplantıda 100 - 150 baz puan faiz indirimi beklediklerini bildirdi. Ghose, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın 25 Temmuz toplantısında faiz indirimi sinyali verdiğini belirtti. Tatha Ghose "Uysal para politikasında manevra alanı olduğunu belirterek bu ayki toplantıda ılımlı faiz indirimi olacağına işaret ediyor. Onun söylemlerinden yola çıkarak bizim beklentimiz Temmuz'da 100 - 150 baz puanlık faiz indirimi olması yönünde" görüşünü dile getirdi.

Faiz indirimi beklentisi güçlendi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN