• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarımda 25 yıllık yol haritası hazır

’de tarımsal üretimi ve orman ürünleri üretimini artırmak, güvenilir gıda temini ve çiftçilerin refahını artırmak için düğmeye basan hükümet, önümüzdeki 25 yılı planladı

Tarımda 25 yıllık yol haritası hazır

18.7.2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 3. Tarım ve Orman Şurası'nın tanıtım toplantısındaki konuşmasında önümüzdeki 25 yılı planladıklarını söyledi. Pakdemirli, "Tarım ve Orman Şurası'nda alacağımız kararlar ekseninde, sektörün en önemli konularından biri olan tarımsal destekleme modeli sadeleştirilerek, verimlilik, kalite, gıda güvenilirliği ve kırsal kalkınmayı esas alan politikalarla tarımsal hasılamızı artıracağız" dedi. Türkiye'de 24 milyon hektar alanda tarım yapıldığını ve 14.6 milyon hektar mera alanından faydalanıldığını belirten Bakan Bekir Pakdemirli, "Ayrıca arazi kullanım planlamasıyla 2,9 milyon hektar alanın daha tarıma kazandırılması için çalışmalarımızı başlattık. Bize düşen var olanı koruyup eksik olanı gidererek, ülkemizi sağlıklı şekilde büyütüp, bizden sonraki nesillere teslim etmektir" ifadelerini kullandı.

"HERKES FİKRİNİ BİZE ULAŞTIRSIN"
GELECEK 3 aylık süreçte dinleme ve istişare sürecini gerçekleştireceklerine dikkati çeken Pakdemirli, her türlü fikrin kendilerine ulaştırılması için "www.tarimormansurasi.gov.tr" adresli web sitesi oluşturduklarını belirtti. Pakdemirli, "Herkes bize fikrini ulaştırsın. En yalından en detaylı projelere kadar tüm fikirler, 21 çalışma grubu tarafından değerlendirilecek. Bu vesileyle ülkemizde, tarım ve orman alanında konuşulmayan konu kalmayacak" dedi.

​ÇİFTÇİYE 16.1 MİLYARLIK TARIMSAL DESTEK
BAKAN Pakdemirli, "Tarım ürünlerinde fiyat dalgalanması risklerinin ortadan kaldırılması için çalışmalarımız devam edecek. Önümüzdeki süreçte de tarladan sofraya güvenilir gıda sunumuna yönelik, kontrol ve denetim hizmetleri artacak" dedi. Geçen yıl üreticilere 14,9 milyar lira nakit hibe tarımsal destek sağlandığını, bu yıl sağlanacak tarımsal desteği de 16,1 milyar lira olarak belirlediklerini aktaran Pakdemirli, bunun da 12 milyar lirasının üretici ve çiftçiye ödendiğini ifade etti.

Tarımda 25 yıllık yol haritası hazır haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.