• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Terasta başladı fabrikatör oldu

Terasta başladı fabrikatör oldu
Giriş Tarihi: 18.7.2019

Balık ağı örmeye evinin terasında başlayan İzmirli , ’nin ilk ağ kafes dikimi fabrikasını kurdu. Gündemir bugün 45 kişiye sağlıyor

İZMİR'in Torbalı ilçesinde yaşayan Emel Aksoy Gündemir (44), su ürünleri yetiştiriciliği alanında ağ kafes dikimi yapan ilk firmayı kurarak kadın girişimci olarak hemcinslerinin önünü açıyor. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile düzenlenen işbaşı eğitim programına ortak olan Gündemir, firmasında çoğunluğu kadın 25 kursiyere eğitim verirken, kadrolu olarak çalışan 45 kişiden 23'ü de kadınlardan oluşuyor. İlk olarak evinin terasında balık ağı örmeye başlayan Gündemir, 22 yıl önce 66 metrekare üzerinde kurduğu atölyesini giderek büyütüp 23'ü kadın, 45 kişiyi istihdam etmeye başladı. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden mezun olduktan 10 yıl sonra hayatını sınıf arkadaşı Turgay Gündemir (45) ile birleştiren Emel Aksoy Gündemir, eşiyle birlikte yurt içi ve yurt dışına satış yapıyor. Balık ağı örmeyi ortaokul döneminde balıkçı olan babasından öğrendiğini anlatan 2 çocuk annesi Gündemir, "Ben alaylı başladım, sonra üniversitede okudum" dedi.


NORVEÇLİLER HAYRAN KALDI

1997 yılında Narlıdere'de 66 metrekarelik bir atölye kiraladıklarını dile getiren Gündemir, "Daha sonra Güzelbahçe'deki 1500 metrekarelik fabrikaya taşındık. Şimdi ise firmamız Ayrancılar'daki 2 dönümü kapalı 6'sı açık alan olmak üzere toplam 8 dönüm alan üzerinde Türkiye'nin en büyük ve en modern tesisi olma özelliği taşıyor. Milas'taki bir fabrikaya ortak olduk. Norveçliler bizi izlediler. İş ahlakımızı ve yapabileceklerimizi görünce bize bir teklif yaptılar. 2011 yılında yüzde 50 ortaklık kurarak bir anonim şirkete dönüştük. Yılda 100-150 ton ağ işleyebiliyoruz. Ağ yıkama, tamir, bakım, boyama yapıyoruz. Ömrü bitmiş ağları, çevreyi kirletmemesi için temizleyip, ayıklayıp yurt dışına geri dönüşüme gönderiyoruz" diye konuştu.


​"KADININ OLDUĞU HER PROJEDE VARIM"

Bir kadın olarak bazı zorluklarla karşılaştığını ifade eden Emel Aksoy Gündemir, "Ben kadın girişimciyim ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyorum. Kadrolu olarak çalışan 45 kişiden 23'ü kadın. 25 kursiyerden ise 20'si kadın. Kadının olduğu her projede yer almaya çalışıyorum. Sektörümüzde kadınlar çok az. Türkiye'de böyle bir işletmeye sahip olan tek kadınım. Norveç'te bile bu işi yapan kadın yok" dedi. Gündemir'le çalışmaktan, kadın işçiler de çok memnun. Fabrikada 17 yıldır balık ağı ördüğünü söyleyen Ayhan Şanlı, "Bu işin hem kolay hem de zor tarafları var. Beden gücü istediği için bazen zorlandığımız oluyor ama ailemin geçimine katkı sağlamak, kendi ihtiyaçlarımı karşılıyor olmak çok güzel" diye konuştu. 6 yıl önce işi öğrendiğini dile getiren 46 yaşındaki Aysel Yıldırım ise, "Başka işlerde de çalıştım. Ama bu işi çok seviyorum. Yurt dışında kızım okuyor. Oğlumu evlendirdim, kızımı evlendirdim. Sağlığım el verdiği sürece çalışacağım" diye konuştu.

Terasta başladı fabrikatör oldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN