• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gümrüklerde el konulan araca af

Gümrüklerde el konulan araca af

19.7.2019

Meclis'te kabul edilen Torba Yasa ile gümrüklerde el konulan 40 bin araç için de geçiş yolu açıldı. Tasfiyesi tamamlanmamış araçlar 31 Aralık 2019 tarihine kadar özel tüketim vergisinin yüzde 25'inin ödenmesi halinde sahiplerine teslim edilecek ve kullanım ile satış yolu da açılmış olacak. Sahibi isterse aracı satabilecek. Düzenlemeden devletin kasasına ise 2 milyar TL'nin gireceği tahmin ediliyor. Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki kanunla gümrüklerde araçları bekleyenlerin yaşadığı mağduriyet de sona erecek.

ARACINI ALACAK
Buna göre, taşıtın tasfiyesinin tamamlanmamış olması, 31 Aralık 2019 tarihine kadar ilgili gümrük idaresine başvurulması ve taşıtın ilk iktisabında ödenmesi gereken Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) yüzde 25'inin ilgili tahsil dairesine ödenmesi şartlarının birlikte gerçekleşmesi halinde araç hakkında el koyma ve müsadere kararı verilmeyecek. Mevcut el koyma kararı kaldırılacak ve el konulan aracın sahibine iade edilmesine karar verilecek. Araçların muhafazasına ilişkin masraflar araç sahibince ödenecek.

EHLİYET SINAVINA "E-TRAFİK" İLE ANLIK DENETİM
MİLLİ Eğitim Bakanlığı, "e-Trafik" modülü ile Türkiye genelindeki tüm sürücü kurslarının direksiyon uygulama sınavlarını anlık takip ederek denetliyor. Modül, Türkiye genelinde tek tuşla eş zamanlı denetim imkanı tanıyor. Modüldeki verilere göre, son 5 aydaki sınavlara yönelik denetimlerde en fazla 90 derecelik açıyla sağa ya da sola park etme noktası olan "L park" alanlarının mevzuata uygun olarak düzenlenmediği tespit edildi.

Gümrüklerde el konulan araca af haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.