• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Uzakdoğu’da Zirvesi

Uzakdoğu’da İstanbul Finans Merkezi Zirvesi
Giriş Tarihi: 19.7.2019

Cumhurbaşkanlığı , ’un olması için Pekin, Şanghay ve ’ta global kuruluşlarla toplantılar yaptı. Ofis, ABD bankalarının da İstanbul’a gelmesi için harekete geçti

HASAN AY

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, İstanbul'un uluslararası bir finans merkezi olması amacıyla dünyanın önde gelen finans kuruluşlarıyla temasa geçti. İngiltere ve Almanya'nın finans kuruluşlarının ardından Uzakdoğu'da Pekin, Şanghay ve Hong Kong'taki finans kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Finans Ofisi temsilcileri, önümüzdeki dönemde Lüksemburg ve Körfez ülkelerinin yetkilileriyle görüşecek. Ayrıca, İstanbul Finans Merkezi'nde yer alması için birçok ABD bankasıyla önümüzdeki günlerde görüşmeler yapılması da planlanıyor.

HONG KONG'DA SUNUM
2022'de açılması planlanan İstanbul Finans Merkezi'ni (İFM) dünyaya anlatmak için, dünyada finans merkezleri sıralamasını yapan uzman bir firmayla Londra'da anlaşma yapan Finans Ofisi, ayrıca Frankfurt'ta da çalışmalar yaptı. Yeni toplantılarda hem Türkiye'ye yabancı yatırımcı çekilmesi hem de İstanbul Finans Merkezi ile ilgili atılacak adımlar ele alınacak. Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan'ın yürüttüğü temaslar kapsamında 50 farklı bölgede ofisi bulunan Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi ile İFM'nin uluslararası konumlandırılmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Hong Kong Borsası ile yapılan görüşmede ise Türkiye'deki sermaye piyasası kurumları ve ekonomik göstergelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

TÜRKİYE'DEKİ YATIRIM İMKANLARI DA MASADA
GÖRÜŞMELER kapsamında ICBC, China Investment Corporation, Sinosure ve China İnternational Capital Corporation ile temasa geçildi. Görüşmelerde Türkiye'deki yeni yatırım imkanları, bankacılık sistemi, dış tasarrufların Türkiye'ye çekilmesi, bölgesel düzeyde verilen teşvikler, İFM kapsamında kurulabilecek ortaklıklar ve gelecek planları ele alındı.

Uzakdoğu’da İstanbul Finans Merkezi Zirvesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN