• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’e perşembe cuma fırçası

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ve Ege bölgesinin ihracat rakamlarını düşük buldu. Pekcan, “Bu rakam İzmir’e yakışıyor mu? Bunu siz kendinize yakıştırıyor musunuz? İzmirli perşembeden tatile gider. Yok öyle tatil. Perşembe de çalışacağız, cuma da” dedi

İzmir’e perşembe cuma fırçası

3.8.2019

İzmir'de düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ege Meclisi'nde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İzmir ve Ege Bölgesi ihracat rakamlarının yakışmadığını söyledi. Toplantıda, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, TİM Başkanı İsmail Gülle ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve birlik başkanları da hazır bulundu. Pekcan, "Ege Bölgesi, Türkiye ihracatından yüzde 10.5 pay almış. Temmuz ayı ihracat rakamlarımız Türkiye genelinde 8.32 artmış, Ege Bölgesi'nde 4 artmış. Türkiye genelinde yüzde 3 artışımız var, Ege Bölgesi'nde 1. Bu İzmir'e yakışıyor mu? Bunu siz kendinize yakıştırıyor musunuz? Ben de Egeliyim, yakıştırmadım. Biz her türlü desteği vereceğiz ama sizlerin de olması gerektiğinden daha aktif olması lazım. Ege'ye bu yakışır. Yaz tatili geldi tabii. İzmirli perşembeden tatile gider. Yok öyle tatil. Perşembe de çalışacağız, cuma da" dedi.

"KAYIRDIK MI, NE YAPTIK!"

Ege'de 2002 yılında 4 bin 226 olan ihracatçı sayısının 2018'de 8 bin 63'e yükseldiğini, ihracat desteklerinden de en fazla yararlanan bölgenin Ege Bölgesi olduğunu kaydeden Bakan Pekcan, "İhracat oranı yüzde 10.5 olmasına rağmen ihracat desteklerinden aldığı oran yüzde 13.66. Bunun dışında Eximbank desteklerinden en fazla yararlanan bölgemiz İzmir. İzmir'i kayırdık mı, ne yaptık?" diyerek espri yaptı. Ege Bölgesi'nin geleneksel tarım ürünleri ihracatının merkezi olduğunu, İzmir'in 21. yüzyılda organik tarımda da Avrupa'nın merkezi olma durumunda olduğunu ifade eden Bakan Pekcan, "Türkiye'nin yüksek teknolojili ürün ihracatını yüzde 3-4 bandına çıkarması lazım. Burada İzmir'e çok görev düşüyor. Vizyoner iş dünyası mutlaka yüksek teknolojili ürünlere yatırım yapacak, biz de devlet olarak destek olacağız" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE TEMMUZ AYINI İHRACAT REKORUYLA KAPATTI

Toplantıda Türkiye'nin Temmuz ayında yeni bir ihracat rekoru kırdığını dile getiren Bakan Ruhsar Pekcan, "Temmuz'da ihracatımız yüzde 8.32 artışla 15 milyar 958 milyon dolar oldu" dedi. Pekcan, "Küresel olumsuzluklara ticaret savaşlarını eklediğimizde, Türk ihracatı için zor dönemlerden geçtik. İcraatlarımız, ihracat ailemizin olağanüstü özverisi sayesinde tüm zorluklara rağmen başarıyı getiriyor. Güzel İzmir'den duyurmak istiyorum ki ihracatımız bir kez daha Cumhuriyet tarihi rekorunu kırmıştır ve inşallah yeni rekorları kırmaya da devam edecektir" açıklamasında bulundu.

"EİB'NİN 2019 HEDEFİ 25 MİLYAR DOLAR"

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, birlik ihracatının 1 yılda yüzde 1 artarak 13 milyar 220 milyon dolara çıktığını söyledi. Eskinazi, "2019'un kalan 5 ayında ihracat rakamlarımızı daha da artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yıl sonu için 25 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için Merkez Bankası'nın açıkladığı faiz indirimi kararı çok önemli. Beklentimiz faiz indiriminin sürmesi ve yüzde 10 seviyelerine düşmesi" dedi.

İzmir’e perşembe cuma fırçası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.