• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Konut sektörüne indirimi dopingi

Konut sektörüne faiz indirimi dopingi
Giriş Tarihi: 11.8.2019

Ekonomide ’nın indirimi kararı ile başlayan olumlu süreç, konut piyasasını hareketlendirdi. Sektörde yüzler yeniden gülmeye başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda alınan karar ile; politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirilmesinin ardından, yatırımcı gözünü tekrar gayrimenkul piyasasına çevirdi. Döviz kurundaki ateşin sönmesi ve son gelen faiz indirimi, sıkıntılı günler yaşayan inşaat sektörü için can suyu oldu. İzmir'deki inşaat sektörünün temsilcileri, Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirimi kararının, bankaların birbiri ardına aldıkları aldığı faiz indirim kararlarıyla birlikte orta vadede inşaat sektörünü olumlu yönde etkileyeceği görüşünde birleşiyor.

"SEKTÖR SONBAHARDA CANLANACAK"

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer: Faiz indirimi isabetli bir karar. Buna paralel olarak dolar paritelerinde de bir gevşeme yaşandı. Sebze meyve fiyatlarının da yaz ayları nedeniyle düşmesi de enflasyonda olumlu etki yarattı. Mevduat faizi ve kredi faizlerinin yüksekliği piyasa açısından sorun oluyordu. 400 puan baz puan indirimi çok isabetli oldu. Piyasanın hareketlenmesinin de önünü açtı. Bu durum Eylül Ekim aylarından itibaren konut kredilerine de yansıyacak ve konut alım satımları da hızlanacaktır. İzmir yine konut sektörü açısından parlayan bir yıldız haline gelecektir"

"YATIRIMCI, BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİ"

FCTU Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay: Piyasaların düzelme eğilimine girmesiyle birlikte, yatırımcılar da yeni konut fırsatları aramaya devam ediyor. Yatırımcılara tavsiyem faizlerin düşmesini beklemeden, alırken kazandıracak tarzda konut alımlarına yönelsinler. Faizler yüksek diye düşünüp yatırım yapmayanlar da bankalarla anlaşıp refinansman yaparak aldıkları krediyi bir cayma bedeli ödeyerek yeniden yapılandırabiliyorlar. Bu nedenle konut almak isteyenler uygun fiyata aldıkları ev satıldığı zaman, yine karda olacakları için bu fırsatı iyi değerlendirsinler."

"BİR MİLYON KONUT STOĞU HIZLA ERİR"

Coordinat Yapı Kurucu Ortağı Caner Tan: Yatırımcı, en iyi yatırım aracı gayrimenkule geri döndü. Bir haftadır, telefon trafiği artarken; satışlar da artışa geçti. Yıl sonuna kadar böyle devam edeceğini düşünüyorum. İnşaat piyasasında eski maliyetli ürünlerin, üzerine zam yapmayı bırakın, çeşitli indirimlerle sunulduğu bir ortamda, faiz indirimin gelmesiyle bu ürünler çok uygun fiyatta kaldı. Türkiye genelinde bir milyon stok satışta. Bu stoklar da hızla tükenecektir. Her gün satış görüşmesi yapıyoruz. Bu da piyasaya enerji ve güç verecektir.

Konut sektörüne faiz indirimi dopingi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN